Ciekawe

Wróżby andrzejkowe dla panien

Wróżenie w noc św. Andrzeja ma w Polsce niezwykle sługą i bogatą tradycję. Warto wiedzieć, skąd wzięła się ta tradycja oraz dlaczego wiele z andrzejkowych rytuałów przetrwało do dzisiaj.

Dawniej młode panny na wydaniu przywiązywały niezwykle dużą wagę do znaczenia wróżb i tego, co może się z nimi wiązać. Oczywiście najważniejszą informacją, jaką panny chciały uzyskać było dowiedzenie się, kiedy i za kogo wyjdą za mąż. Panny wróżyły również w celu dowiedzenia się, czy długo czekać będą na potomstwo oraz ilu dzieci się dorobią.

Sposoby wróżenia

Sposobów na wróżby było naprawdę wiele. Wśród najbardziej znanych wymienia się przede wszystkim zebranie panien w koło i wpuszczenie do okręgu dorodnego gąsiora. Panna, którą jako pierwszą dziobnął gąsior, miała jako pierwsze wyjść szczęśliwie za mąż. Inna wróżba polegała na zasianiu lnu lub konopi i zagrabieniu ziemi męskimi spodniami. Ta wróżba miała sprowadzić na dom rychłe nadejście mężczyzny. Jeszcze inna wróżba mówiła o długiej modlitwie do św. Andrzeja, po której, w trakcie snu, młodej pannie miał objawić się przyszły małżonek.

Chcesz poznać swoją przyszłość? Sprawdź wróżby online i dowiedz się, co szykuje dla ciebie los.

Share: