Ciekawe

Wybieramy karmę dla psa

Każda osoba zajmująca się przygotowywaniem posiłków dla swojej rodziny doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dbanie o zbilansowaną, zdrową dietę jest proste jedynie w teorii. W praktyce bowiem wspomniane zadanie wymaga zarówno sporej wiedzy, jak i czasu. Dokładnie tak samo jest w przypadku zwierząt. Jak się bowiem okazuje, bardzo częstym źródłem problemów zdrowotnych psów jest właśnie codzienne spożycie źle dobranej karmy bądź też pokarmu odznaczającego się bardzo niską jakością. Co więcej, podawanie takiego pokarmu może skutkować nieprawidłowym rozwojem naszego ulubieńca. Czym wobec tego kierować się podczas wyboru karmy dla psa?

 

Składniki

Każdy produkt przeznaczony do spożycia musi posiadać na swojej etykiecie listę składników, które znajdują się w jego składzie. Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ to właśnie od nich zależy jakość karmy. Poza tym podczas wyboru pokarmu dla psa należy mieć na uwadze wiek pupila, jego wagę i rasę. Warto dodać, że karmy odznaczające się wysoką jakością posiadają w swoim składzie sporo mięsa i znikomą ilość konserwantów. Poza tym zawierają one m. in.:

Białka – stanowią budulec tkanek. Zbyt mała ilość białka w diecie psa przyczynia się do spowolnienia rozwoju (a nawet zahamowania tego procesu), osłabienia organizmu czy też zaburzenia pracy jelit
Węglowodany – główne źródło energii, to dzięki nim organizm ma siłę na funkcjonowanie
Włókno – reguluje pasaż jelitowy, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego
Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 – dostarczają energię, wywierają pozytywny wpływ na kondycję i wygląd skóry, wspomagają metabolizm oraz transport cholesterolu
L – karnityna – wpływa na metabolizm, ma spory wpływ na przemianę materii
Glukozamina – zwiększa elastyczność chrząstki w stawach
Biopleksy – wspomagają działanie układu nerwowego, produkcję czerwonych krwinek, metabolizm kwasów tłuszczowych
Luteina – odpowiedzialna za ochronę wzroku

Warto dodać, że wymienione powyżej składniki odgrywają bardzo istotną rolę w organizmie zwierzęcia. Niemniej jednak należy pamiętać, iż w przypadku zwierząt chorych często konieczne jest stosowanie specjalistycznych produktów, takich jak karmy weterynaryjne dla psa. Zwykły pokarm nie będzie bowiem w stanie sprostać potrzebom organizmu psa.

Share: