Dom i Wnętrze

Wygodny układ pomieszczeń w nowym domu

Coraz więcej firm architektonicznych oferuje swoim klientom możliwość swobodnego projektowania ułożenia pomieszczeń w projekcie domu. Najczęściej klienci, podczas współpracy z architektem, samodzielnie określają, jakie parametry są dla nich istotne i dlaczego takie a nie inne ułożenie pomieszczeń może być dla nich dobre. Jakie są najczęstsze uwagi kupujących do powstającego projektu domu?

Sypialnia na południu, salon na wschodzie

Podczas projektowania domu najważniejsze jest położenie konkretnych pomieszczeń względem stron świata. Dla wielu osób ważne jest, aby sypialnia nie znajdowała się po stronie wschodniej, aby promienie słońca nie budziły i nie zakłócały snu. Te same osoby dbają o to, aby salon nie był położony w części południowej domu, gdyż latem pomieszczenie to będzie nie tylko nagrzane, ale i duszne. Oczywiście rozwiązaniem może być zastosowanie specjalistycznych rolet, jednak wiąże się to równocześnie z zaciemnieniem pomieszczenia. Dla wielu osób istotna może być kuchnia położona w południowej części domu. Podczas gotowania czy spożywania posiłków (aneks jadalny w kuchni) obecność promieni słonecznych jest pożądana.

Łazienka w domu

Istotne zagadnienie to również okna łazienki. Wiele osób umieszcza łazienki na pierwszym piętrze domu. Warto pamiętać, że doskonałym rozwiązaniem dla takiego domu będzie okno dachowe. Dzięki niemu światło dzienne będzie skutecznie oświetlać łazienkę, a wieczorami, przy zapalonym świetle, nie będziemy musieli obawiać się wścibskich spojrzeń sąsiadów.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku projektowania domu może być również umieszczenie otartej kuchni w połączeniu z salonem. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas urządzania przyjęć – gospodarze mogą przygotowywać posiłek nie przerywając miłej konwersacji z gośćmi.

Technologia

Szukając wymarzonego projektu, szczególną uwagę warto zwrócić na tanie domy drewniane wznoszone w technologii szkieletowej. Głównym elementem konstrukcji tego typu budynków są prefabrykaty, czyli gotowe elementy wykonane z wyselekcjonowanego i specjalnie przygotowanego drewna. Producent domów szkieletowych proponuje projekty, które pod kątem wizualnym nie różnią się od tradycyjnych domów murowanych. Jedyną różnicą jest cena – inwestycja w dom szkieletowy jest kilkukrotnie niższa, niż postawienie domu z cegieł.

Share: