Jeżeli coraz rzadziej odłączasz telefon komórkowy od ładowarki, a twoją pierwszą czynnością po wejściu do kawiarni, pociągu czy galerii jest poszukiwanie gniazdka elektrycznego, to wcale nie musi oznaczać, że pora na nowego smartfona. W wielu przypadkach wystarczy nowa bateria. Kiedy warto pomyśleć o wymianie baterii i jak ją wybrać?

Dlaczego bateria rozładowuje się coraz szybciej?

Bateria w telefonie komórkowym – jak każdy sprzęt – z czasem się zużywa. Na prędkość zużycia ma wpływ sporo czynników. Przede wszystkim długość rozmów, częstotliwość wysyłania smsów czy mmsów, które obecnie są o wiele tańsze niż zaledwie kilka lat temu: operatorzy sieci komórkowych oferują nam darmowe smsy, nielimitowane połączenia, dostęp do Internetu. Korzystając z tych dobrodziejstw cywilizacji, musimy liczyć się z tym, że bateria będzie wymagała coraz częstszego ładowania. Poza tym stopniowemu osłabianiu baterii sprzyja pozostawianie telefonu na słońcu, w za bardzo nagrzanych lub zimnych miejscach, a także nadmiar wilgoci. Nie bez znaczenia jest też zasięg – jeżeli korzystamy z telefonu przy słabym zasięgu, do odebrania sygnału z nadajnika potrzebna jest większa moc. Na rozładowywanie baterii wpływają także automatycznie aktualizowane aplikacje, stale włączone WiFi czy GPS – warto je wyłączać, kiedy akurat nie korzystamy z tych funkcji.

Kiedy wymienić baterię?

Bateria zużywa się średnio po 2 latach użytkowania – wtedy możemy zastanowić się nad jej wymianą, o ile oczywiście nie planujemy zakupu nowego telefonu przy okazji przedłużenia umowy. Jeżeli telefon rozładowuje się co kilka godzin, nawet jeżeli nie korzystamy zbyt intensywnie z Internetu ani nie prowadzimy długich rozmów, to zdecydowanie warto wymienić baterię na nową. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto przetestować baterię (np. w serwisie), aby wykluczyć inne usterki, które również mogą powodować utratę wydajności i rozładowywanie. Jeżeli telefon regularnie się zawiesza i zacina, problemem jest prawdopodobnie karta SIM. Natomiast prędkie rozgrzewanie się telefonu może być skutkiem uszkodzenia karty pamięci.

Jaką baterię wybrać?

Podczas zakupu nowej baterii musimy oczywiście pamiętać o dopasowaniu jej do modelu telefonu. Poza tym istotny jest typ baterii – wśród dostępnych obecnie na rynku większość stanowią baterie litowo-jonowe, które charakteryzują się dużą pojemnością i trwałością, a także są w miarę przyjazne dla środowiska. Wystarczająca pojemność baterii to ok. 1400-1800 mAh. Jeżeli jednak celujemy znacznie wyżej, możemy pomyśleć o zakupie baterii litowo-polimerowej. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość ładowań określoną przez producenta (zazwyczaj jest to ok. 1000 cykli ładowania). Duże znaczenie ma również marka. Najlepiej oczywiście kupić oryginalną baterię od producenta, ale wówczas zapłacimy dość dużo. Dobrym rozwiązaniem są tańsze zamienniki – w tym przypadku warto postawić na renomowanych, sprawdzonych producentów. Duży wybór dobrych baterii zamiennych znajdziemy m.in. na https://seltrade.pl/akcesoria-gsm-telefony/baterie-gsm. Przy odrobinie wysiłku i rzetelnym researchu bez problemu kupimy zamiennik o takiej samej jakości, jak oryginał.

Share: