Niemalże każdemu marzy się własne mieszkanie, w którym cieszyć się będzie swobodą i absolutną dowolnością jeśli chodzi o wystrój, urządzenie, umeblowanie. Jednak wielu ludzi, zwłaszcza młodych, nie może pozwolić sobie na taki luksus. Czasami do wynajmowania tymczasowego lokum zmusza nas również sytuacja życiowa, na przykład chwilowe zatrzymanie się w danym mieście. Na co zwrócić uwagę kiedy decydujemy się na wypożyczenie czterech kątów na pewien czas?

Umowa

Wynajem mieszkania to poważna sprawa i zanim je rozpoczniemy koniecznie musimy podpisać umowę najmu. Nawet jeśli właściciel wydaje się być bardzo uczciwy, miły i serdeczny, nie możemy umówić się jedynie słownie na określony czas czy cenę najmu. Umowa jest czymś koniecznym, warto o tym pamiętać.

Podkładki pod meble

Często to właśnie w dokumencie, jakim jest umowa określony jest ważny warunek – mieszkanie musi pozostać w takim stanie, w jakim jest wynajmowane. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, aby nie stworzyć żadnych szkód. W codziennym życiu o to jednak łatwo. Jeżeli na przykład właściciel zostawił w pokoju dziennym swoją kolekcję kryształów, które łatwo zbić, najlepiej od razu spytać, czy może je zabrać do swojego domu albo spakować je i schować w bezpiecznym miejscu.
Ważna jest również sprawa mebli. Przesuwając je, szczególnie te ciężkie, na przykład kanapę, łatwo o porysowanie czy uszkodzenie podłogi. Dlatego warto zainwestować w specjalne podkładki pod meble Maximat z filcu czy innego materiału. Podklejamy je pod nóżki i możemy spokojnie przesuwać sprzęty, nie stresując się ewentualnymi uszkodzeniami.

Sąsiedzi

Nawet jeśli zamierzamy spędzić w danym lokum tylko krótki czas, na przykład rok, warto dowiedzieć się, w jakim sąsiedztwie mamy zamieszkać. Głośny, złośliwy czy wścibski sąsiad potrafi naprawdę uprzykrzyć życie.
Już na początku dobrze jest też zadbać o miłe relacje z sąsiadami. Warto zapukać do drzwi tych mieszkających najbliżej nas i przedstawić się, powiedzieć, że od tej chwili będziemy sąsiadami. Możemy też zaprosić na herbatę albo poczęstować domowym ciastem, na dobry początek sąsiedzkiego współżycia.

Najem czy kredyt

Czasami kwota najmu jest bardzo wysoka. Jeśli więc chcemy zostać w danym miejscu na dłużej, warto zastanowić się, czy bardziej nie opłacałby nam się kredyt hipoteczny. Również musielibyśmy co miesiąc pokrywać pewne zobowiązania, ale płacilibyśmy za nasze własne mieszkanie. Warto więc na spokojnie usiąść z kalkulatorem w ręku i rozważyć również taką opcję – czasem najem nie jest bowiem opłacalny.

Share: