Zdrowie i Uroda

Zabieg zmniejszania warg sromowych – na czym polega?

Zabiegi ginekologii estetycznej cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet i przestają być tematem tabu. Panie głośno wyrażają swoje niezadowolenie związane z wyglądem miejsc intymnych, a także kłopotliwymi zmianami, jakie zaszły w kształcie oraz funkcjonowaniu narządów płciowych po porodzie czy menopauzie. Współcześnie kobiety mają możliwość upiększania okolic intymnych i chętnie z niej korzystają.

Jednym z najchętniej wybieranych przez pacjentki gabinetów ginekologii estetycznej zabiegów jest labioplastyka, czyli chirurgiczny zabieg, którego celem jest skorygowanie nieprawidłowego rozmiaru war sromowych. Jak przyznają specjaliści, nie istnieją ściśle określone kryteria, według których dokonuje się klasyfikacji przerostu warg sromowych, gdyż najważniejsze w tej kwestii pozostają odczucia pacjentki. Należy przyjąć, iż przerost warg sromowych następuje w sytuacji, kiedy dochodzi do dysproporcji rozmiaru warg sromowych mniejszych w stosunku do warg sromowych większych. Kluczowy jest tutaj jednak brak samoakceptacji wyglądu własnych okolic intymnych i wstyd spowodowany rozbieraniem się chociażby na basenie, po zajęciach fitness czy w sytuacjach intymnych.
Przerost warg sromowych wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu podczas jazdy na rowerze, chodzenia, a nawet siedzenia. Kiedy wyjątkowo wrażliwe wargi sromowe mniejsze nie są zakrywane przez wargi sromowe większe często dochodzi do niewielkich urazów, takich jak obtarcia czy odparzenia. Nieprawidłowy rozmiar warg sromowych często wpływa na problemy związane z odczuwaniem doznań seksualnych. Pacjentki z powodu przerostu warg sromowych skarżą się na bolesne współżycie, dyskomfort w czasie noszenia obcisłej bielizny oraz problemy natury higienicznej.

Kiedy wykonać zabieg zmniejszania warg sromowych?

Najkorzystniejszym momentem na przeprowadzenie zabiegu labioplastyki jest faza folikularna cyklu miesiączkowego, czyli okres przebiegający równocześnie z rozwojem pęcherzyka jajnikowego. W fazie folikularnej cyklu bowiem estrogeny oddziaływają na naczynia krwionośne i układ krzepnięcia, zapobiegając nadmiernego krwawieniu.

Labioplastyka jest zabiegiem wysoce inwazyjnym, dlatego tak ważne jest, aby wykonywał ją wykwalifikowany specjalista, dysponujący doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu procedur medycznych. „Wargi sromowe mniejsze pełnią ważną funkcję: ochronną (wnikanie mikroorganizmów do pochwy), nawilżanie w czasie pobudzenia seksualnego – działanie gruczołu Bartholina oraz zawierają gruczoły przedsionkowe mniejsze, które mogą być częścią tzw. punktu G, stąd ich operacja powinna być wykonana w sposób staranny i rozważny, żeby nie zaburzyć tych ważnych dla całego organizmu funkcji” – tłumaczy dr n. med. Iwona Gabriel, specjalista ginekologii, zajmująca się na co dzień ginekologią plastyczną i estetyczną.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym, w zależności od preferencji pacjentki i warunków operacyjnych. Celem zabiegu jest zlikwidowanie dyskomfortu, jaki pacjentka odczuwa w związku z przerostem warg sromowych. Labioplastyka polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych. Zabieg wykonuje się skalpelem tradycyjnym bądź laserowym. Istnieje możliwość wykorzystania podczas zabiegów systemów, które do cięcia i koagulacji wykorzystują działanie fal radiowych, na przykład urządzenia Pelleve. W czasie operacji dochodzi do usunięcia nadmiaru skóry, tkanki podskórnej oraz tkanki tłuszczowej. Lekarz przeprowadzający zabieg odcina, zgodnie z poczynionymi wraz z pacjentkom ustaleniami, tkanki, a następnie ponownie zszywa skórę i tkankę podskórną. W niektórych przypadkach, kiedy wargi mają szczególnie duży rozmiar, istnieje konieczność wykonania ich zmniejszenia na całej długości, jednak w większości przypadków zabieg wykonywany jest poprzez nacięcie w tylnej bądź środkowej części warg, co umożliwia pozostawienie ich naturalnego brzegu i zapewnienie wrażliwości na bodźce. Brzegi rany są zszywane najczęściej szwami rozpuszczalnymi.

Tu znajdziesz kliniki wykonujące operacje w zakresie ginekologii plastycznej: www.tourmedica.pl/kliniki/plastyka-warg-sromowych-mniejszych-wiekszych. Po zabiegu należy przez 4-5 dni przebywać głównie w pozycji półleżącej i unikać siedzenia. Pacjentka po tygodniu może wrócić do normalnej aktywności. Przez okres 6 tygodni należy powstrzymać się od współżycia, nie stosować tamponów i nie zakładać obcisłej bielizny.

Share: