Technologia

Zakładamy firmę budowlaną.

Branża budowlana ma się na pierwszy rzut oka świetnie. Co chwilę powstają nowe budynki, w średnich i dużych miastach na większości ulic widać remontowane kamienice, bloki czy apartamentowce. Jeśli więc myślimy nad rozwinięciem skrzydeł i założeniem własnej działalności – możemy zastanowić się nad własną firmą budowlaną.

Jak zacząć

Należy zrobić gruntowny biznesplan, w którym odpowiemy sobie na kilka fundamentalnych pytań. Oto część z nich: jak i gdzie zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie nam niezbędny do wykonywania naszych zadań? Czy sprzęty droższe, acz niezbędne, będziemy kupowali, czy też wypożyczali? Skąd wziąć rusztowania używane lub nowe? I czy w ogóle będą nam potrzebne rusztowania?

Zaopatrujemy naszą firmę w sprzęt

Część inwestycji musimy poczynić od razu. Zakupów części sprzętów nie możemy odłożyć na później. Należą do nich:
– różnego rodzaju wiertarki, wkrętarki, frezarki, szlifierki – to wszystko są sprzęty, bez których budowa nie ruszy, kupmy je więc przed wzięciem pierwszego zlecenia,
– pasujące do wyżej wymienionych maszyn wiertła, wkręty, nasadki, ostrza,
– rusztowania: ich zakup jest absolutna koniecznością, jeśli chcemy przeprowadzać remonty elewacji. Aby nieco zminimalizować pierwsze koszty, możemy kupić rusztowania używane lub po prostu wypożyczyć je,
– sprzęt drobny taki jak: poziomice, miarki, ołówki, śruby, młotki, itd. to oczywiście podstawa i rzeczy potrzebne w każdej ilości.

Ludzie

Żadna firma budowlana nie ruszy, jeśli nie zatrudnimy ludzi znających się na pracy budowlańca. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasza firma będzie świadczyła usługi wykończeniowe. Tak czy inaczej, zarówno pracownicy niższego szczebla, jak i sam majster, muszą być doświadczeni i sprawdzeni.
Jeśli wybór ekipy pozostawimy przypadkowi – możemy się gorzko rozczarować, więc zadbajmy o ten aspekt i sprawdźmy referencje kandydatów.

Kiedy mamy już sprzęt i zaufanych ludzi, możemy przystąpić do dzieła i szukać pierwszego zlecenia. Jest to duża inwestycja, ale przy odrobinie szczęścia – opłacalna.

Share: