Biznes

Zalety robotyzacji systemu spawania

Współczesny przemysł nieodłącznie związany jest z robotyką. Najważniejszą zaletą robotyzacji jest możliwość wyręczenia ludzi w szczególnie ciężkich i niebezpiecznych pracach, które odbywają się w trudnym lub szkodliwym dla zdrowia środowisku. Bardzo powszechnym oraz pasującym do tego opisu procesem jest chociażby spawanie. Odpowiedni robot spawalniczy może być doskonałym zamiennikiem dla systemu spawania ręcznego.

Korzyści związane z robotyzacją spawania

Robot spawalniczy firmy http://comauonline.pl/roboty/spawanie-i-zgrzewanie/ w dużym stopniu redukuje negatywny wpływ środowiska na codzienną pracę człowieka. Do najważniejszych zalet zaliczyć można również optymalizacja zużywanych materiałów spawalniczych, ujednolicenie wydajności oraz wyraźna redukcja wszystkich wydatków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dobry robot spawalniczy może również przyczynić się do zwiększenia kontroli nad ostateczną jakością produktu końcowego. W ten sposób przedsiębiorstwo zajmujące się spawaniem może zyskać lepszy wizerunek oraz podnieść swój prestiż. Jest to również rozwiązanie problemu dotykającego wielu firm, a mianowicie niedostatecznej ilości wykwalifikowanych spawaczy gotowych do pracy.

Ograniczenia robota spawalniczego

Obecność robota spawalniczego przydatna jest zwłaszcza przy produkcji seryjnej. Inwestycja w robotyzację jest mniej opłacalna w przypadku jednostkowej produkcji, ponieważ przygotowanie programu i ustawień może być zbyt czasochłonne. Przy korzystaniu z robota spawalniczego bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób umieszczenia materiału. W przeciwnym wypadku spoiny mogą pojawić się w miejscu innym od zamierzonego. Znaczenie ma również wysoka temperatura, która występuje podczas spawania. Ma ona wpływ na osprzęt dodatkowy, który znajduje się na ramieniu robota. Jest on elementem systemu odpowiedzialnego za wizyjne kontrolowanie rowka spawalniczego. Aby uniknąć negatywnych skutków, należy zatroszczyć się o ochronę oraz izolację termiczną tych elementów systemu.

Synchronizacja działań wielu robotów spawalniczych

Jeżeli pracy podejmuje się większa ilość robotów spawalniczych, synchronizacja ich działań może być problematyczna. Jest to zauważalne np. w momencie zazębiania się stref roboczych. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania można rozwiązać ten problem, jednak jego napisanie bywa nieco skomplikowanym procesem. Nierzadko kwestią do rozwiązania pozostaje także sposób, w jaki spawanie wznawiane jest po nagłej przerwie. Znaczenie ma również odpowiednia wizualizacja całego procesu, dzięki której każdy robot spawalniczy działa prawidłowo.

Share: