Ciekawe

Zamykanie naczynek- garść informacji

Rozszerzona naczynia krwionośne oraz nawracający rumień (szczególnie twarzy) to coraz częściej występujące w populacji polskiej problemy. Ich przyczyny wypatruje się już nie tylko wśród predyspozycji genetycznych, ale również czynników warunkujących styl życia (tzw. czynniki środowiskowe).

Defekt kosmetyczny, czy poważne schorzenie?

Rozszerzone naczynia krwionośne zazwyczaj określane są mianem cery naczynkowej. Teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne) w przeważającej liczbie przypadków, występują u kobiet z skórą delikatną i wrażliwą (bardzo rzadko u skarżących się na cerę przetłuszczającą).

Pojawiające się sporadycznie rumienie oraz nieliczne poszerzone naczynia zazwyczaj nie stanowią większego problemu i z łatwością są one maskowane przy pomocy kosmetyków, przez większość kobiet. Jednak, jak zauważyli lekarze, wraz z wiekiem liczba teleangiektazji rośnie i tym samym obniża komfort życia pacjentek (kobiety zdecydowanie częściej zmagają się z tą niedogodnością). W tym przypadku jedynym możliwym rozwiązaniem jest ich zamknięcie.

W przypadku kobiet, które nie decydują się z różnych powodów na interwencję zabiegowa, leczenie zachowawcze polega na unikaniu czynników zaostrzających. Aktualna lista obejmuje m.in. spożywanie gorących napojów oraz alkoholu, zmiany temperatury, a także zdenerwowanie. W większości przypadków leczenie to jest nieskuteczne, ze względu na częsty kontakt z czynnikami zaostrzającymi.

Trzy sposoby- jeden efekt?

Aktualnie w Polsce popularnością cieszą się jedynie trzy metody zamykania naczynek. Dwie z nich oparte są wiązce emitowanej przez laser, podczas gdy trzecia z nich wykorzystuje prąd charakteryzujący się wysoką częstotliwością.

Za najbardziej podstawową metodę uznać można elektrokoagulację. Zamykanie naczynek w tym przypadku opiera się na wykorzystaniu prądu emitowanego przez elektrodę. Wysoka energia prądu sprawia, że naczynie ulega denaturacji, której efektem jest jego zamknięcie. Ze względu na użycie prądu elektrycznego, skóra po zabiegu może być zaczerwieniona. Proces rekonwalescencji trwa 1-2 miesiące i zazwyczaj jest bezbolesny.

Do metod bardziej zaawansowanych zaliczamy użycie laserów w skrócie nazywanych jako VPL i IPL. Zabiegi te najogólniej rzecz ujmując różnią się wskazaniami do zastosowania. Lekarz medycyny estetycznej IPL zastosuje w przypadku widocznych pajączków, jednak nie zdecyduje się na to w przypadku współwystępowania rumienia. Przewlekły i rozległy rumień stanowi wskazanie do użycia VPL, które ma szersze spektrum emitowanej wiązki. Zamykanie naczynek nie jest więc jak pokazuje powyższy tekst metodą kłopotliwą i może być wykonane w większości gabinetów medycyny estetycznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med

Share: