Ciekawe

Zaplecze socjalne w Niemczech

Coraz więcej osób decyduje się na życie w Niemczech. Jak ułożyć sobie życie za zachodnią granicą? Oto garść praktycznych porad dzięki którym łatwiej zaaklimatyzujemy się w nowym kraju.

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Co powinniśmy zrobić zaraz po przyjedzie? Musimy znaleźć sobie jakieś mieszkanie. Pod uwagę musimy wziąć nasze zasoby finansowe, a także potrzeby. Studentowi wystarczy zwykły pokój, o wiele więcej miejsca potrzebuje rodzina z dziećmi.

Kolejną kwestią jest zameldowanie

Zakwaterowanie czyli tak zwane Anmeldung. Bez tego nie możesz legalnie zostać w Niemczech. Warto sprawdzić świadczenia socjalne w niemczech

Trzeci krok to poszukiwanie pracy

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej przez pierwsze 90 dni pobytu na terenie Niemiec nie musimy dopełniać formalności pobytowych aby legalnie pracować w Niemczech. Gdzie szukać pracy? Możliwości jest bardzo wiele. Internet, agencje pracy, polecenie znajomych, a nawet ogłoszenia na szybach….

Język i asymilacja

Kolejnym krokiem jest poznanie języka i asymilacja z lokalną społecznością. Im lepsza znajomość języka niemieckiego tym większe mamy szanse na rynku pracy. Warto zastanowić się nad  kursem integracyjny (Integrationskurs). Jego ukończenie nie tylko wzmacnia nasza pozycję na rynku pracy, ale nie tylko. W przyszłości łatwiej nam będzie starać się o niemieckie obywatelstwo.

Punkt piąty to przezwyciężenie szoku kulturowego

Po okresie euforii przychodzi stagnacja, a nawet depresja. Musimy znaleźć w sobie siłę aby pokonać ten stan.

 

 

Share: