Ciekawe

Zasiłki rodzinne dla Polaków pracujących za granicą

Szukając nowych form zatrudnienia oraz lepszej pensji Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę do pracy. Wśród najchętniej obieranych kierunków wymienia się naszych zachodnich sąsiadów, Niemcy – przemawia za tym względna bliskość, jak również doskonałe oferty pracy dla specjalistów. Dla wielu przeprowadzka wiąże się z koniecznością zapewnienia rodzinie lepszego bytu.

Kindergeld – zasiłek rodzinny dla dzieci

Chcąc jak najlepiej zadbać o własną rodzinę podczas swojej nieobecności w domu warto złożyć wniosek o zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech. Zasiłek ten przyznawany jest na każde dziecko do 24 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki), jak również na dzieci niepełnosprawne, o ile niepełnosprawność została potwierdzona przez lekarza przed ukończeniem przez dziecko 18 lat. O Kindergeld może wnioskować każdy, kto legalnie pracuje na prawie niemieckim i uzyskał pełny obowiązek podatkowy, tj. po około 6 miesiącach pracy. Aby wnioskować o Kindergeld konieczne jest złożenie niezbędnych dokumentów, w tym dokumentów poświadczających nasze zatrudnienie. Warto wiedzieć, że od kilku lat możliwe jest wnioskowanie o Kindergeld na 6 miesięcy wstecz. Wysokość Kindergeld jest waloryzowana co rok lub co dwa lata.

Kindergeld a polskie 500+

Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech zastanawia się, czy możliwe jest jednoczesne pobieranie Kindergeld w Niemczech i 500+ w Polsce. Okazuje się, że nie tylko nie jest to możliwe, ale też konieczne jest złożenie obu wniosków w urzędach: zarówno niemieckim, jak i polskim. To urzędnicy, na podstawie konkretnej sytuacji rodzinnej decydują o tym, który kraj będzie miał pierwszeństwo w wypłacaniu świadczenia. Jeśli będzie to 500+ to dostaniemy również tzw. dodatek dyferencyjny, czyli wyrównanie kwoty 500+ do wysokości Kindergeld.

 

Share:
meblenaogrod.com.pl carnivorous-plants.pl benmeirovitz.com