Ciekawe

Alkomat elektrochemiczny a półprzewodnikowy – jakie różnice?

Osoby, które planują zakup nowego alkomatu, bardzo często zadają sobie proste pytanie – czym różnią się alkomaty elektrochemiczne od modeli półprzewodnikowych? Pamiętać należy o tym, że nazewnictwo poszczególnych alkomatów w dużej mierze zależy tak naprawdę od wykorzystanego w nich układu pomiarowego, którego najważniejszym punktem jest sensor. Alkomat elektrochemiczny to tak naprawdę uproszczona nazwa, ponieważ alkotesty tego typu powinno nazywać się po prostu alkomatami z sensorem elektrochemicznym. Analogicznie alkomaty półprzewodnikowe powinno nazywać się – alkomaty z sensorem półprzewodnikowym.

Jakie różnice?

Największe różnice pomiędzy obydwoma alkomatami polegają oczywiście na zastosowanych w nich sensorach. W praktycznego punktu widzenia nie ma żadnego większego sensu poruszania tematów czysto technicznych dotyczących poszczególnych sensorów, ponieważ z punktu widzenia zwykłego konsumenta są to mało istotne kwestie. Kluczowe są jednak różnice pomiędzy poszczególnymi sensorami, które tak naprawdę możemy podzielić na kilka głównych cech.

Czułość urządzeń

Jedną z najważniejszych cech sensorów jest ich czułość, która jak łatwo się domyśleć przekłada się po prostu na rozdzielczość wskazań danego alkomatu. Im bardziej czuły jest sensor, tym zdecydowanie większą rozdzielczość wskazań można osiągnąć, dzięki czemu wyniki badań są dokładniejsze. W dzisiejszych czasach przyjmuje się, że alkomaty elektrochemiczne są bardzo czułymi urządzeniami, zwłaszcza jak porówna je się z półprzewodnikowymi modelami. Aby się o tym szybko przekonać wystarczy spojrzeć na rozdzielczość wskazań obydwu alkotestów. Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe, które dostępne są na naszym rynku prezentują wyniki z dokładnością do dziesiątych części promila. Najdroższe modele mogą wskazywać wyniki z dokładnością nawet do setnych części promila. Nie znajdziemy jednak alkomatów półprzewodnikowych, które wskazywać będą wyniki z dokładnością do tysięcznych części promila. Taką dokładność mogą zaoferować jedynie alkotesty, które wyposażone są w sensor elektrochemiczny.

Dokładność pomiaru

Jeżeli chodzi o samą dokładność pomiaru, to jest to parametr, który w dużym stopniu przekłada się głównie na błąd pomiaru. W tym konkretnym aspekcie także alkomaty elektrochemiczne zdecydowanie mają przewagę nad alkomatami z sensorem półprzewodnikowym. Aby się o tym przekonać, ponownie należy spojrzeć na parametry poszczególnych urządzeń. Najtańsze alkomaty, które wyposażone są w sensor półprzewodnikowy opatrzone są zazwyczaj aż 20% błędem. Najdroższe i zarazem najlepsze jakościowo urządzenia mogą pochwalić się poziomem błędu wynoszącym 5%. Dla porównania policyjne alkotesty oferują błąd pomiaru, który mieści się w granicy 0,02 mg/l.

Share: