Własny basen w ogrodzie to marzenie wielu z nas. W takim miejscu idealnie możemy się zrelaksować i odprężyć w upalne dni, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Basen doda Twojemu ogrodowi elegancji i prestiżu, pozwoli poczuć odrobinę luksusu na co dzień. Baseny ogrodowe dawno już przestały być domeną najbogatszych, jednak nadal stanowią bardzo poważny wydatek. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć, decydując się na budowę basenu w ogrodzie.

O czym należy pamiętać na początek?

Najczęściej baseny stawia się ze zbrojonego betonu. Na początek konieczne jest wykopanie niecki, następnie zalewa się ją betonem. Betonowy basen może być wyłożony płytkami ceramicznymi lub specjalną folią wykonaną z PCV. Jest ona odpowiednio wzmocniona, tak aby odbijać promieniowanie UV, był elastyczny i wytrzymały na działanie skrajnych temperatur. Konieczne będzie również zadbanie o względy higieniczne: w tym celu należy zamontować filtry i pompę.

Przemyśl kwestie finansowe

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie finansowe przemyślenie budowy. Sama w sobie nie jest ona tania, pamiętajmy również, że dodatkowe koszty wiążą się z późniejszą eksploatacją. Zależą one od rozmiaru basenu – przy dużym bardzo wzrasta zużycie wody, a przecież będzie ona musiała być kilka razy dzienni filtrowana i regularnie uzdatniana. Nie buduj ogromnego basenu, jeśli nie jesteś pewien, czy będzie Cię później stać na jego eksploatację.

Gdzie powinniśmy ulokować basen?

Pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest również odpowiednia lokalizacja basenu. Najlepiej jeśli położony jest on możliwie jak najbliżej domu. W przeciwnym razie wzrosną koszty podłączenia basenu do sieci elektrycznej i wodociągowej. Zwróćmy również uwagę na to, by nie budować basenu w miejscu, gdzie poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki – ryzykujemy w ten sposób wypieranie basenu. Poza tym najlepsze są miejsca nasłonecznione, w których woda szybko będzie się nagrzewać. Nie stawiajmy basenu w pobliżu drzew – woda będzie bardzo zanieczyszczona przez spadające liście.

Zobacz dokładnie jak przebiega budowa basenu w ogrodzie Starpool-unipool.pl

Share: