Ciekawe

Certyfikat SSL – krótki przewodnik

Bez certyfikatu SSL nie może obejść się żadna strona – zwłaszcza od czasu, kiedy przeglądarka Google Chrome zaczęła wyraźnie oznaczać takie witryny jako niebezpieczne. Sprawdź, co musisz wiedzieć o certyfikatach!

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to zestaw zaszyfrowanych plików, których zadaniem jest uwierzytelnienie strony – a więc zagwarantowanie użytkownikowi, że rzeczywiście znajduje się na tej stronie, na której chciał się znaleźć. Dodatkowo certyfikaty dają gwarancję, że informacje pozostawione na stronie – takie jak hasła, adres e-mail czy dane karty kredytowej – zostaną zaszyfrowane, co skutecznie uniemożliwia ich przechwycenie.

Darmowy certyfikat? Nie u wszystkich taki znowu darmowy

Wybierając hosting stron www warto zwrócić uwagę, czy firma w ogóle umożliwia zainstalowanie darmowego certyfikatu! Nie wszystkie firmy decydują się na udostępnienie takiej usługi. Co więcej, niektóre z firm pobierają opłatę za instalację certyfikatu, który przecież miał być darmowy – usprawiedliwiając się tym, że instalacja musi zostać przeprowadzona przez administratora.

Rodzaje certyfikatów: darmowy czy płatny?

W przypadku niewielkich firm, blogów i sklepów darmowy certyfikat będzie jak najbardziej wystarczający. Co więcej darmowe rozwiązanie oferowane przez Let’s Encrypt jest coraz prostsze w użyciu i w większości przypadków proces instalacyjny odbywa się za pomocą kilku kliknięć i nie wymaga większej wiedzy technicznej. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy hostingodawca udostępnia takie ułatwienia.

Rodzaje walidacji, czyli kilka słów o płatnych certyfikatach

Certyfikaty dostępne na rynku mają trzy poziomy walidacji:

  • DV, czyli Domain Validation – jest to walidacja na poziomie domeny, właśnie tego typu certyfikaty są dostępne za darmo, ale istnieją też wersje płatne,
  • OV (Organization Validation) – w przypadku tego typu certyfikatów weryfikowana jest także informacja o podmiocie, który jest właścicielem domeny,
  • EV (Extended Validation) – ten certyfikat wydawany jest po szczegółowej weryfikacji organizacji wnioskującej, przeznaczony jest przede wszystkim dla instytucji finansowych, medycznych czy ubezpieczeniowych, jest wizualnie różny od pozostałych – w polu adresu nazwa firmy pojawia się na charakterystycznym zielonym pasku.

Warto także wiedzieć, że płatne certyfikaty objęte są gwarancją bezpieczeństwa (wysokość gwarancji jest różna w zależności od poziomu walidacji). Dodatkowo różny jest także czas, w którym mogą zostać wystawione: DV zazwyczaj wydawany jest w ciągu godziny, OV w 24 godziny, a instalacja certyfikatu EV może trwać od 1 dnia do nawet tygodnia.

 

 

Share:
pledy tarasowe dekoracyjna poduszka leżanka na balkon