Co to jest dziennikarstwo obywatelskie?

Zmieniający się świat, w coraz szerszym zakresie wykorzystujący nowe technologie, stopniowo w całości staje się elementem sieci. Już nawet najbardziej prozaiczne czynności, takie jak zrobienie codziennych zakupów spożywczych, czy też umówienie wizyty u lekarza, da się w całości załatwić za pośrednictwem sieci internetowej. Nie powinno więc nikogo dziwić, że zmiany o podobnym charakterze objęły także dziennikarstwo.

Już sama nazwa wskazuje, że dziennikarz, to osoba, która pisuje do prasy codziennej

Jednakże słowo to ma szerszy kontekst i obecnie obejmuje wszystkich, którzy zawodowo zajmują się przygotowywaniem materiałów informacyjnych dla mediów, niezależnie od tego czy to jest prasa drukowana, radio, telewizja, czy też serwis internetowy.

Rozwój internetu przyniósł jednak jeszcze jeden rodzaj osób, które zajmują się informowaniem społeczeństwa. Można ich określić mianem samozwańców, bowiem tworzą treści według własnego pomysłu, warsztatu i zainteresowań, zdobywając dzięki temu mniejsze lub większe zainteresowanie czytelników.

Dziennikarstwo obywatelskie – bo tak nazywa się to wciąż stosunkowo nowe zjawisko – stale się rozwija. Trudno z definicji nazwać osoby parające się tym zajęciem profesjonalistami, bowiem najczęściej nie mają one odpowiedniego przygotowania warsztatowego, a umiejętności i doświadczenie zdobywają tak naprawdę w locie. Nie sposób jednak nie przyznać, że na tym najniższym, lokalnym poziomie, tego typu działania pozwalają społeczeństwu na szersze zapoznawanie się z otaczającą rzeczywistością.

Dziennikarze obywatelscy-kim są?

Warto wspomnieć, że mimo mniej profesjonalnego startu dziennikarze obywatelscy, którzy działają już jakiś czas, zazwyczaj mogą się pochwalić tematyką, w której dość mocno się wyspecjalizowali, a także umiejętnościami, które – choć nieco odmienne od cech prawdziwych dziennikarzy prasowych bądź telewizyjnych – dają przewagę w zakresie działalności w internecie, a więc medium najprężniej się rozwijającego i stopniowo ograniczającego wpływ mediów tradycyjnych.

Przenoszenie działalności do sieci objęło także popularnych dziennikarzy, prezentujących własne wyraziste poglądy. Publicystyka w internecie ma się świetnie, a można wręcz powiedzieć, że publicyści mają tutaj nawet lepiej niż wcześniej, bowiem internet pozwala na całkowicie nieskrępowane wyrażanie własnych poglądów na dany temat.

Share: