Ciekawe

Co to jest likwidacja szkód

 

Można założyć, że każdy, kto posiada samochód objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, mógł słyszeć pojęcie likwidacji szkód. Prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli posiadacz samochodu ma wykupioną polisę AC. Warto dokładnie wiedzieć, czym jest likwidacja szkód. Zwłaszcza, że przepisy ubezpieczeniowe regulują dokładnie tą kwestię. Dlatego też, likwidacja szkód, jest czymś, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu polisy AC.

Likwidacja szkód

Likwidacją szkód nazywamy cały proces ustalania wartości szkody. Czyli są to przyczyny pojawienia się szkody, zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody, wartość szkody. Biorąc pod uwagę te trzy elementy zakład ubezpieczeń może zdecydować o ewentualnej wypłacie świadczeń w wyniku powstałej szkody. Za tą ochronę, za możliwość likwidacji szkody, kierowca płaci składkę ubezpieczeniową. I jest to element obowiązkowy.

Zgłoszenie szkody

Zgłoszenie szkody to pierwszy i najważniejszy element w procesie jej likwidacji. Zgłosić szkodę można na wiele różnych sposobów. Najczęściej są one dokładnie opisane w OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej dopuszczalne jest zgłoszenie szkody przez telefon, dzwoniąc na odpowiedni numer infolinii. Tam można uzyskać wszystkie niezbędne dane, do prawidłowego przeprowadzenia likwidacji szkody. Szkodę często można zgłosić też mailowo, albo przez formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Dokumentacja szkody

Dokumentacja szkody to kolejny etap, który prowadzi do likwidacji szkody. Dokumentacja szkody jest niezbędna. Bez niej, najczęściej nie ma możliwości poprawnego przeprowadzenia likwidacji. W tym przypadku, tak jak w powyższym, sposób dokumentacji opisany jest w OWU ubezpieczyciela. Część towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na samodzielne udokumentowanie szkody. Najczęściej dokumentacja polega na przygotowaniu jak najdokładniejszej dokumentacji fotograficznej. Mając dokumentację, należy ją dostarczyć do ubezpieczyciela. Czasem jednak niezbędna jest wizyta rzeczoznawcy. Ma to miejsce w przypadku poważnych szkód, droższych lub nowych samochodów.

Szacowanie kosztów

Kolejnym etapem likwidacji szkód jest szacowanie kosztów naprawy. Ten etap następuje po analizie przesłanych zdjęć lub po przesłaniu opinii rzeczoznawcy. Towarzystwo ubezpieczeniowego ocenia zakres uszkodzeń pojazdu i określa, jakie są przewidywane koszty przeprowadzenia napraw i jaka jest szacowana wartość części zamiennych. Niektóre samochody mogą być naprawiane tylko z użyciem oryginalnych części.

Naprawa pojazdu

Następnie przychodzi czas na etap naprawy pojazdu. W zależności od postanowień i regulaminów danego towarzystwa ubezpieczeniowego, klient może otrzymać gotówkę na naprawę, lub może zostać skierowany do konkretnego warsztatu. Jeżeli otrzyma gotówkę, decyduje jak zostanie naprawiony jego samochód. Przy użyciu, jakich części. Jeżeli samochód zostanie skierowany do konkretnego warsztatu, pojazd klienta jest naprawiany. Za naprawę płaci ubezpieczyciel bezpośrednio na konto warsztatu. Najczęściej ten sposób jest najszybszy i najchętniej wybierany przez ubezpieczycieli.

Share:
https://abuya.pl/jaki-kufer-ogrodowy-wybrac/ https://gla-missions.org/iso-13485-przykladowe-wymagania/ http://northtexaswish.org/jak-w-latwy-sposob-przedstawic-zlozone-procesy/