Histerektomia to bardzo poważna operacja odciskająca swój ślad na psychice kobiety. Wiadomość, że musimy się poddać histerektomi, spada na nas jak grom z jasnego nieba i nic w tym dziwnego, że jesteśmy przerażone. Czym jest histerektomia i dlaczego musimy ją wykonać?
Histerektomia to nic innego jak usuwanie macicy. Taki zabieg nie jest wykonywany automatycznie, duże znaczenie ma wiek kobiety, czy przechodziła poród oraz schorzenia, z którymi pacjentka się zmaga. Do wykonania zabiegu usunięcia macicy kwalifikujemy się wtedy, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, obfite miesiączki, które są niemal krwotoczne, obniżanie się narządu rodnego u kobiety, rak endometrium oraz rak szyjki macicy.
Usunięcie macicy wykonuje się obecnie przy użyciu trzech metod inwazyjnej przezbrzusznej, mniej inwazyjnej laparoskopowej oraz przezpochwowej. Najstarsza z nich, czyli histerektomia przezbrzuszna wymaga przecięcia powłok brzusznych, wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Histerektomia laparoskopowa wymaga jedynie niewielkich nacięć w pępku i powyżej spojenia łonowego. Najkorzystniejszą i najmniej inwazyjną metodą usuwania macicy jest metoda przezpochwowa inaczej zwana histerektomią waginalną, nie jest to innowacyjna metoda, jednak wcześniej wykonywano ją głównie u pacjentek z wypadającą macicą.

Szpital Medfemina oferuje wykonanie specjalistycznych zabiegów oraz mało inwazyjnych operacji ginekologicznych. Wiele zabiegów oferowanych w szpitalu Medfemina przyczyni się do podniesienia komfortu psychicznego, jak i fizycznego pacjentek.

Share: