Dom i Wnętrze

Dobre poduszki pneumatyczne zapobiegają wstrząsom podczas jazdy

Komunikacja miejska pozostawia sporo do życzenia. Podróżujący narzekają na wiele rzeczy. Do najczęstszych, oczywiście poza spóźnieniami autobusów, należą drgania, które utrudniają życie pasażerom. Często wynikają one ze złego stanu zawieszenia.

Autobus do naprawy

Choć może się wydawać, że środki lokomocji są w dobrym stanie możemy się bardzo mylić. Nie wystarczy, że autobus płynnie jeździ. Niepokojące mogą się okazać pojawiające się wstrząsy, które powodują, że korzystanie z takich pojazdów nie jest przyjemne, a w dłuższej perspektywie nawet niebezpieczne. Okazuje się, że w dużej mierze odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą poduszki pneumatyczne, które znacznie upośledzają działanie całego mechanizmu.

Dobrej jakości komponenty powodują, że jazda nie jest tak uciążliwa. Poduszki pneumatyczne to element zawieszenia odpowiedzialny m.in. za tłumienie drgań powstałych w trakcie jazdy. Niestety, mogą się one zdarzać bardzo często. O ile w samochodach osobowych wstrząsy nie są tak duże i raczej nie wpływają na jakość jazdy, to w samochodach ciężarowych i autobusach problem jest dużo poważniejszy. Może też przyczynić się do szybszego zużycia elementów, a w konsekwencji do konieczności reperacji całego układu zawieszenia. Lepiej więc chuchać na zimne i wymieniać poduszki pneumatyczne zgodnie z zalecaniami producenta. Wtedy koszt naprawy będzie znacznie mniejszy. Nie trzeba nikogo przekonywać, że lepiej zainwestować w jedną cześć niż wymieniać całe podzespoły.

Wykonuj regularne przeglądy

Żeby utrzymać samochód ciężarowy lub autobus w dobrym stanie nie można zapominać o regularnych przeglądach. Są one bardzo ważne. Części bardzo szybko się zużywają, a oszczędności na niewykonanych w porę naprawach są pozorne. W krótkim czasie wyjdą na jaw pozostałe usterki, które trzeba będzie wyeliminować. Jedną z takich rzeczy bez wątpienia jest zawieszenie. Jego serwis może być bardzo kosztowny. Tymczasem wystarczy regularnie odwiedzać dobrego mechanika, by zlikwidować problem. Jeśli na bieżąco będziemy eliminowali wszelkie niedoskonałości, to problemy nie będą narastały, a co ważniejsze, pojazd będzie utrzymany w dobrym stanie.

Tym samy będzie można z niego korzystać jeszcze przez bardzo długi czas. Nie powinniśmy więc tego zaniedbywać. Mechanika należy odwiedzać nie tylko, kiedy kończy się termin przeglądu w dowodzie rejestracyjnym, ale również wtedy, kiedy zauważymy cokolwiek niepokojącego. Jeśli to pojazd komunikacji publicznej, wówczas koszty napraw są pokrywane ze środków publicznych. Wystarczy to jedynie zgłosić i dopilnować, by ktoś się tym zajął. Jeśli natomiast dotyczy to użytkowanego przez nas samochodu czy autobusu, nie zwlekajmy z reperacją, bo usunięcie usterki może być bardzo kosztowne w późniejszym terminie.

Kupuj dobre części

Zawieszenie to jedno z ważniejszych elementów całego systemu. Ważne jest, by nie kupować rzeczy, które będą złej jakości. Wtedy znacznie szybciej się zużyją, częściej będzie trzeba je wymieniać. W najgorszym razie konieczna będzie naprawa całych podzespołów, bo marnej jakości część spowoduje wiele szkód. Lepiej więc na starcie wydać więcej, ale kupić poduszki pneumatyczne sprawdzonych marek które zyskały uznanie wielu kierowców. To bardzo ważne. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że użytkowany przez nas pojazd będzie długo służył. Jeśli nie wiemy jak dopasować element, spiszmy dokładny numer silnika, model pojazdu i poprośmy o pomoc doświadczonego sprzedawcy.

Share: