Dodatkowe oświetlenie wnętrz. Gdzie warto postawić lampę

Poza lampami i kinkietami, umocowanymi do sufitu czy ścian, przydają się dodatkowe źródła światła. Pozwalają na lepsze oświetlenie jakiegoś miejsca. Niekiedy służą one także do tworzenia nastroju. Obie te role znakomicie pełnią lampy podłogowe oraz stołowe.

Można je ustawiać wszędzie tam, gdzie są potrzebne, o ile tylko w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Pełnią one rolę nie tylko praktyczną, ale też ozdobną. Z dużą więc uwagą należy wybierać abażury do lamp. Takie dodatkowe oświetlenie może przydać się w salonie, w sypialni oraz w pokoju dzieci. Lampy stojące są bardzo przydatne i łatwo dzięki nim zmienić aranżację wnętrza. Wystarczy inny abażur, a będzie w nim nieco inaczej.

Piękne lampy, efektowne abażury do lamp dla salonu

W salonie przyda się duża lampa podłogowa. Warto ją postawić przy kąciku wypoczynkowym. Nawet jeśli jest przy nim kinkiet, to dodatkowe źródło światła się przyda. Kącik wypoczynkowy zostanie oświetlony z innego miejsca. Inna też będzie barwa tego światła, co ma znaczenie dla tworzenia nastroju. A jaka będzie ta barwa, to już zależy, jakie wybiera się abażury do lamp. Jeśli chodzi o przytulny klimat, to idealne są abażury w ciepłych lub ciemnych kolorach.

W pokoju dziennym może się przydać także mniejsza lampa stojąca, czyli stołowa. Można ustawić ją na stoliku czy komodzie. Jeśli będzie ładna, to będzie zdobić to wnętrze nawet przy wyłączonym świetle. Bardzo przydaje się w każdym takim miejscu, które służy do wypoczynku. Relaksując się, często nie włącza się górnego oświetlenia. To z lampy, sączące się przez tkaninę abażuru, będzie odpowiedniejsze.

Lampy w sypialni i w pokojach dzieci

W sypialni oraz w pokoju dziecięcym przydają się nieduże lampy stołowe, które stawia się na nocnych stolikach. Dla dziecka wystarczy przy łóżku jedna lampa. W sypialni powinny być dwie, każda na jednym z dwóch stolików nocnych, znajdujących się po obu stronach łóżka. W pokoju dzieci przyda się dodatkowo i lampa podłogowa. Zapewnia ona przyjemne oświetlenie dla dziecięcych zabaw. Będzie ona doskonałym źródłem światła także w pokoju niemowlaka. Malutkie dziecko musi być chronione przed mocnym oświetleniem. Przyjemne jej światło zapewni miły klimat.

Design abażuru do lampy

Abażur ma duży wpływ na wygląd lampy. Wybierając ją, to głównie na tę jej część zwraca się uwagę. Kiedy dokupuje się oddzielnie abażury do lamp, to trzeba mieć na uwadze ich styl, kolor oraz efekt, jaki chce się z nimi nadać aranżacji. Abażury mogą być klasyczne lub nowoczesne oraz w różnych stylach. Trzeba wybrać taki, który będzie pasować do wnętrza i będzie jego ozdobą. Im większa jego prostota, tym jest bardziej uniwersalny, czyli niemal zawsze będzie pasować. Im większa ozdobność czy oryginalność abażuru, tym bardziej przemyślany powinien być to wybór. Mając na uwadze ogólny efekt, można chcieć np. dodać aranżacji charakteru albo blasku.

Wybierając lampę oraz jej abażur dla salonu, warto pamiętać o reprezentacyjności tego wnętrza. Tu najlepsze jest to, co eleganckie albo nada aranżacji charakter. Do pokoju dziecka warto wybierać lampy o przyjemnym wyglądzie. W sypialni można zdecydować się na coś bardziej nastrojowego czy w romantycznym stylu.

Share: