Faktoring niejawny
Z faktoringu jawnego nie mogą korzystać firmy, które w umowach ze swoim kontrahentem mają wpisaną klauzulą zakazującą cesji wierzytelności na trzeci podmiot. Z myślą o nich firmy faktoringowe oferują faktoring niejawny. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice tej usługi.
Zakaz cesji nie przekreśla faktoringu
Niektóre umowy i kontrakty są opatrzone klauzulą o zakazie przelewu wierzytelności. W wielu branżach jest to często spotykany zapis. Na przykład tego typu zapisy występują m.in. w umowach, w których zleceniodawcami są jednostki samorządu terytorialnego.
Zakaz cesji może oznaczać dla zleceniobiorcy kłopot z utrzymaniem płynności finansowej, gdyż w praktyce odcina niektóre źródła finansowania. Przedsiębiorstwo, które zgodziło się na brak możliwości przelania wierzytelności, nie może skorzystać z tradycyjnej formy faktoringu. Może natomiast zastosować inne narzędzie – faktoring niejawny, zwany także cichym. Na czym polega to rozwiązanie?
Faktoring cichy w praktyce
Faktorant wykonuje swoje zobowiązanie i dostarcza płatnikowi przedmiot zamówienia. Następnie wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności, po czym przekazuje dokument sprzedaży do firmy faktoringowej. W tym przypadku płatnik nie jest informowany o podpisaniu umowy między faktorantem i faktorem. Faktor przelewa na konto swojego Klienta 80-90% kwoty widniejącej na fakturze, dzięki czemu sprzedawca nie musi martwić się o utrzymanie cash flow. Przed wprowadzeniem białej listy (wrzesień 2019 r.), do rozliczenia w faktoringu niejawnym używano konta cesyjnego, którego współwłaścicielem była firma faktoringowa.
Po wprowadzeniu ogólnodostępnego rejestru podatników VAT, płatnik od ręki może sprawdzić właściciela rachunku, co wyklucza użycie konta należącego do faktora. Dlatego też dostawcy usługi faktoringowej proponują swoim Klientom alternatywny sposób. Aby uniknąć takiej sytuacji, faktorzy proponują swoim Klientom różne metody współpracy. Dla przykładu, firma INDOS formalnie nie staje się nowym wierzycielem płatnika, a płatność następuje na subkonto sprzedawcy, do którego pełnomocnictwo i wgląd posiada reprezentant INDOSu. Takie rozwiązanie w legalny sposób pozwala ominąć zapis o zakazie cesji i daje sprzedawcy możliwość skorzystania z potencjału faktoringu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Faktoring niejawny – Zapraszamy!