Z butami rowerowymi SPD jest trochę tak, jak z lusterkiem do jednośladu. Jeśli się z nim nie jeździ, nie odczuwa się potrzeby, by to zmienić. Jeśli jednak kolarz choć raz spróbuje jazdy z nimi, to (najprawdopodobniej) będzie chciał to robić do końca życia. Na co więc zwrócić uwagę, gdy po raz pierwszy kupuje się buty rowerowe SPD?

Po pierwsze – twardość podeszwy

Twardość podeszwy to jeden z tych parametrów, na który koniecznie trzeba zwracać największą uwagę. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają zamiar korzystać z nich po raz pierwszy. Dlaczego jest on aż tak ważny? Ponieważ to od niego zależy przede wszystkim komfort jazdy, ale też poruszania się po zwykłej nawierzchni. Optymalnym rozwiązaniem dla osób początkujących, jest obuwie o twardości oscylującej w okolicach 5 (w skali 1 – 12).

Po drugie – profesjonalnie, czy amatorsko?

Przy zakupie butów rowerowych SPD, nie należy sugerować się wyłącznie ceną, bądź marką. Rozwiązania profesjonalne są dostosowane wyłącznie do osób, które zajmują się kolarstwem zawodowym. Jeśli dana osoba jest początkującym amatorem o wiele korzystniejszą opcją (również pod względem kosztów) będzie zakup butów przeznaczonych dla takich właśnie osób. Nawet przy intensywniejszej jeździe, spokojnie powinny one wytrzymać kilka sezonów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70

Po trzecie – zapięcia, czy klamry?

Klamry, są przeznaczone dla osób profesjonalnych, które oczekują od obuwia maksymalnej stabilizacji ruchu. Dzięki temu, zużycie energii przeznaczonej na wprawienie pedałów w ruch jest jak najbardziej optymalne. Niestety, w większości przypadków tego typu konstrukcje nie umożliwiają poruszania się po płaskiej a zwłaszcza twardej nawierzchni.

Klasyczne zapięcia (rzepy) to doskonała propozycja dla osób, które nie szukają wyłącznie profesjonalnych butów rowerowych SPD. I choć zapięcia te nie gwarantują maksymalnej stabilizacji ruchu, to jednak sprawiają, że jazda jest bezpieczna i komfortowa. Warto szukać obuwia, które posiada minimum dwójkę rzepów.

Po czwarte – lekkość

Bardzo ważne jest, by obuwie rowerowe SPD było lekkie. Jeśli tak nie jest, zużycie energii jest jeszcze większe, co oczywiście ma wpływ na pogorszenie jakości jazdy. Warto pamiętać o tym, że buty rowerowe SPD nie powinny być zbyt masywne. Dzięki temu kolarz po ich założeniu, praktycznie nie poczuje, że ma je na sobie.

Podsumowując, lekkość i wytrzymałość to dwa podstawowe kryteria, na podstawie których powinno się dokonywać wyboru butów SPD. Dzięki tym dwóm parametrom, nawet początkujący kolarz poczuje się w nich komfortowo i bezpiecznie.

Share:
http://ntumobile.org/przechowywanie-wazny-temat-podczas-aranzacji-mieszkania/ Stylowe meble łazienkowe https://e-gardenmeble.pl/okna-w-okleinie-drewnopodobnej-warto/