Biznes

Jakie tusze kupować – zamienniki czy oryginalne?

Wybór między zamiennikami, a oryginalnymi tuszami do drukarek wbrew pozorom nie jest wcale oczywisty. Wiele osób bez zastanowienia decyduje się na kupowanie zamienników, wychodząc z założenia, że przepłacanie po prostu nie ma sensu. Niektórzy oskarżają również znane marki o celowe zawyżanie ich cen.

Zalety tuszy oryginalnych

Warto jednak pamiętać o tym, że tusze oryginalne mają swoje zalety. Wbrew pozorom ich cena nie jest wysoka bez przyczyny. Przede wszystkim są to bardzo starannie opracowane produkty. Przy wyznaczaniu parametrów takich tuszy bierze się pod uwagę sprzęt, z którym będą współpracować. Nawet najlepsze zamienniki nigdy nie będą w stanie idealnie odtworzyć cech oryginału.

Tusze oryginalne charakteryzuje również wysoka jakość. Dotyczy to między innymi dużej wydajności drukowania, która sprawia, że takie rozwiązanie może okazać się korzystne również pod względem ekonomicznym, pomimo niższych cen zamienników.

Drugą bardzo istotną kwestią jest także jakość przygotowywanych wydruków. Ma ona bardzo duże znaczenie w przypadku takich zastosowań jak druk różnych istotnych materiałów, które powinny prezentować się profesjonalnie i efektownie. W takim przypadku zastosowanie zamiennika tuszu oryginalnego może być dosyć ryzykowane.

Zalety zamienników

Najważniejsza zaleta tego rozwiązania została już wspomniana – jest to korzystna cena. Różnica często jest na tyle duża, że przy większej ilości wydruków koszt tuszu oryginalnego będzie znacznie przewyższał zamiennik. Jednak przy porównywaniu cen tych produktów trzeba również brać pod uwagę ich wydajność – która bywa większa w przypadku oryginałów.

Warto jednak pamiętać, że na rynku działają również firmy, które oferują zamienniki w stosunkowo dobrej jakości. Takie rozwiązanie jest porównywalne z markowymi alternatywami i może również okazać się stosunkowo dobrym wyborem.

Oryginalne czy zamienniki?

Jak widać odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Osoby, które zakupiły nową, stosunkowo drogą drukarkę, na pewno powinny inwestować w tusz oryginalny. W takiej sytuacji nie warto ryzykować awarii wynikającej z niewłaściwych parametrów tuszu. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że w przypadku konieczności wykonania naprawy, serwis może odmówić uznania gwarancji, jeśli okaże się, że właściciel sprzętu wykorzystywał do drukowania tusz od innych producentów.

W zasadzie każdy musi indywidualnie podjąć decyzję o zastosowaniu konkretnego rozwiązania. Na pewno należy brać pod uwagę czynniki finansowe, ale nie można również całkiem lekceważyć kwestii wydajności, a także jakości otrzymywanych wydruków. Bardzo ważną kwestią jest także ryzyko ewentualnego uszkodzenia drukarki, którego warto unikać zwłaszcza w przypadku droższego sprzętu.

Dokłądne specyfikacje produktów opisanych w artykule znajdziesz na stronie Print24.com.pl – tusze oryginalne.

Share: