Ciekawe

Kim są konserwatorzy sztuki?

Konserwator sztuki – to mityczna prawie że profesja. Na co dzień spotykamy się z przedstawicielami różnych zawodów – prawnikami, lekarzami, murarzami, kierowcami. A konserwatorzy sztuki? Kim są i kiedy warto skorzystać z ich usług?

Konserwacja dzieł sztuki – studia łączące pasję i wiedzę

Na początku warto w ogóle zastanowić się, jakie wykształcenie ma konserwator sztuki. Otóż musiał on na pewno ukończyć konserwację dzieł sztuki na jednej z Akademii Sztuk Pięknych albo też na Uniwersytecie Toruńskim. Co nam daje ta informacja?

Otóż na pewno są to osoby bardzo dobrze wykształcone. Już przed studiami muszą wykazywać zdolności plastyczne oraz umiejętności do pracy w tak interdyscyplinarnym zawodzie. W trakcie nauki bowiem przyszli konserwatorzy nie tylko uczą się historii sztuki, rysunku i malarstwa, lecz także chemii, fizyki czy biologii. Podsumowując konserwator dzieł sztuki musi mieć w sobie coś a artysty i badacza.

Zawód konserwatora

Czym później zajmuje się taki konserwator? Przede wszystkim może zacząć pracę w muzeum. Ponadto istnieją specjalne pracownie konserwatorskie, w których odrestaurowane są zabytki. Oprócz tego konserwatorzy mogą także pracować jako eksperci w przeróżnych instytucjach państwowych.

Kiedy zaś my możemy potrzebować pomocy takiego eksperta? Otóż przede wszystkim warto podkreślić, że wiele osób ma swoich domach jakieś pamiątki po pradziadkach albo jeszcze dawniejszych przodkach. Czasem są to albumy ze znaczkami, dawna broń, przedmioty użytku codziennego, obrazy. Warto poznać ich historię, odnowić je, dowiedzieć się, kiedy je wykonano, dla kogo. Oczywiście także dość istotną informacją jest dla nas fakt, czy to tylko przypadkowa pamiątka, czy może coś więcej…

A może studia na tym kierunku?

Ten akapit zaś będzie skierowany szczególnie do młodych osób, które zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Otóż jeśli właśnie posiadamy tak dużo różnych zainteresowań w wielu dziedzinach i jednocześnie posiadamy także zdolności plastyczne, to naprawdę warto zainteresować się możliwościami, jakie niesie ze sobą konserwacja dzieł sztuki.

Należy jednakże mieć na uwadze, że zazwyczaj limity przyjęć na taki kierunek są dość niskie. Ponadto przyszli adepci sztuki muszą umieć wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi, a szczególnie na pierwszym roku – cierpliwością, wytrwałością, szczerym zainteresowaniem oraz umiejętnością nauki np. strojów z poszczególnych epok.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Share:
Kuchnia vintage https://velemental.com/sklep-jezdziecki-skompletuj-zestaw-na-dobry-poczatek/ https://gla-missions.org/iso-13485-przykladowe-wymagania/