Zdrowie i Uroda

Koszule męskie – jak dobierać ich rozmiar?

Wbrew pozorom dobieranie odpowiedniego rozmiaru koszuli męskiej wciąż przysparza większości panów sporych problemów. Świadczą o tym choćby opięte koszulami brzuchy, wystające ze spodni zbyt krótkie stroje czy też wiecznie uciskające kołnierzyki, które masowo rozpinają wujkowie na weselach bądź podczas rodzinnych obiadów. Choć producenci koszul męskich oferują naprawdę bogatą rozmiarówkę, panowie wciąż wolą nosić modele źle dobrane, które nie prezentują się na nich najlepiej.

Zaczynamy od wzrostu

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej długości koszuli. Niemalże każdy producent koszul męskich oferuje modele na wzrost od 168 cm aż do 196 cm. Modele na panów niższych lub wyższych zwykle trzeba szyć na zamówienie. Aby dobrze dobrać koszulę do wzrostu, należy zmierzyć się w pozycji wyprostowanej z naturalnie uniesioną głową. Konieczne jest również zdjęcie obuwia, które zawsze dodaje od 2 do 3 cm. Rozmiary koszul męskich zwykle obejmują przedziały po 4 cm (np. 188-192 cm), dlatego panowie, których wzrost znajduje się na pograniczu przedziałów, zwykle mają największe trudności z doborem modelu dla siebie. Powinni oni więc zwrócić uwagę na swój komfort w dwóch różnych rozmiarach, a także na długość rękawów.

Obwód klatki piersiowej

Renomowani producenci koszul męskich oznaczają też, na jaki obwód klatki piersiowej przeznaczona jest dana koszula. Jest to bardzo istotny parametr, gdyż nietrudno zauważyć, że panowie różnią się między sobą nie tylko wzrostem, ale i umięśnieniem przez co nawet niscy mężczyźni mogą mieć rozbudowaną klatkę i ramiona, a wysocy panowie mogą być bardzo szczupli. Znajomość swojego obwodu klatki piersiowej znacznie ułatwia wybór dopasowanej, ale nie obcisłej koszuli, która doskonale podkreśla sylwetkę, nie eksponując przy tym jej ewentualnych mankamentów. W złym guście są też koszule zbyt luźne, które wyglądają po prostu niechlujnie.

Dopasowanie kołnierzyka

Kluczową kwestią jest także odpowiedni dobór szerokości kołnierzyka. Każdy producent koszul męskich wyraża jego wielkość w centymetrach, dlatego rozmiar 40 odpowiada 40-centymetrowemu obwodowi szyi. Jeżeli więc mężczyzna chce dowiedzieć się, jaki kołnierzyk na niego pasuje, powinien zmierzyć szyję w najszerszym miejscu za pomocą centymetra. Centymetr powinien dobrze przylegać do szyi, jednak do otrzymanego w ten sposób wyniku należy dodać jeszcze szerokość palca wskazującego, czyli około 1-2 cm. W ten sposób koszula nie będzie uciskała i powodowała dyskomfortu.

Kolor i krój

Obecnie wszyscy producenci koszul męskich oferują modele w różnych kolorach i krojach. Panowie mogą więc wybierać zarówno spośród białych koszul taliowanych, jak i z kolorowych, wzorzystych modeli typu regular fit. Dobór kroju i koloru jest zależny od preferencji samego kupującego, a także od kształtu jego sylwetki i karnacji. Warto również pamiętać, że koszule męskie powinny być wykonane z materiałów naturalnych, które prezentują się znacznie lepiej od swoich sztucznych odpowiedników. Koszule sztuczne nie są bowiem dobrym wyborem nawet na co dzień.

Share:
https://dylanferrandis.com https://dinusiek.pl https://infowiesci.com.pl/dlaczego-lepiej-kupic-dodatkowe-wycieczki-od-lokalnego-biura-podrozy-w-turcji-niz-od-rezydenta/