Technologia

Ochrona przed rdzą – cynk w sprayu

Na rynku znajdziemy bardzo wiele preparatów, które mają nie tylko chronić przed pojawieniem się rdzy, ale także neutralizować rdzę, która zdążyła się już pojawić – mowa tutaj między innymi o Fertanie, Brunoxie czy Cortaninie.

Wbrew pozorom są to produkty bardzo często mylone między innymi z cynkiem w sprayu. Co powinniśmy wiedzieć o tym ostatnim i jaka jest między nimi różnica?

Tylko na zdrową blachę!


Już na samym początku trzeba wspomnieć, że podstawowym zadaniem cynku w sprayu nie jest neutralizowanie już występującej rdzy, gdyż ten preparat w takiej formie się w żaden sposób nie sprawdzi i będziemy zawiedzenie niską skutecznością produktu. Żaden jednak producent cynku w sprayu nie poleca swojego produktu jako neutralizatora rdzy, a jedynie jako ochronę antykorozyjną dla zdrowej blachy.

Cynk jest gorszy?


Z tego powodu może wydawać się, że cynk w sprayu jest znacznie gorszy od wyżej wymienionych produktów – nic jednak bardziej mylnego! Cynk w sprayu ma za zadanie chronić zdrową blachę przed wystąpieniem na jej powierzchni rdzy, która w dłuższej perspektywie czasowej mogłaby skutkować powstaniem głębokich wżerów i koniecznością przeprowadzenia gruntownych napraw blacharsko-lakierniczych naszego pojazdu.

Najlepszy przeciwko rdzy!


Warto jednocześnie pamiętać o tym, że cynk jest jedną z najlepszych substancji o właściwościach antykorozyjnych i pokryta nim odpowiednio blacha staje się niemal w 100 procentach odporna na pojawienie się rdzy. Z tego też względu wielu producentów samochodów stawiających na jakość swoich produktów decyduje się na pełne ocynkowanie karoserii. Jeżeli jednak w jakikolwiek sposób uszkodzimy warstwę ochronną, to warto ją uzupełnić między innymi właśnie przy pomocy cynku w sprayu.

Poprawna aplikacja


Podsumowując, niezależnie od tego, jakiego producenta cynk w sprayu kupimy, to przy poprawnej aplikacji obejmującej przede wszystkim dokładność i równomierność pokrycia, powinniśmy być zadowoleni z wieloletniej skuteczności w zabezpieczeniu antykorozyjnym. Co prawda żaden produkt nie da nam stu procentowej pewności ochrony i braku rdzy, jednak użycie cynku w sprayu może sprawić, że ta rdza nie wystąpi. Należy mieć na uwadze również to, że zabezpieczenie punktowo blachy przy pomocy cynku w sprayu jest znacznie tańsze od późniejszych napraw blacharsko-lakierniczych, które to koszta można liczyć nawet w tysiącach złotych.
Warto sobie samemu odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście warto użyć cynku w sprayu na naszą blachę i mieć spokój przez przynajmniej kilka lat.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

Share:
Nowoczesne meble łazienkowe Klasyczne meble łazienkowe https://myvatn.org