Zdrowie i Uroda

Ochrona zębów przed próchnicą

Próchnica obecnie jest określana jako choroba cywilizacyjna – dotyka ona co drugiego mieszkańca Ziemi. Stomatolodzy biją na alarm, gdyż dotyka ona coraz młodsze dzieci. Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Jak ją skutecznie leczyć? Jakich produktów spożywczych unikać?

Czym jest próchnica? Jak powstaje?

Próchnica to zmiany w obrębie szkliwa ( a z czasem również innych tkanek zęba), za których powstawanie odpowiedzialne są bakterie żyjące w płytce nazębnej. Nadmierna ilość spożywanych cukrów oraz brak odpowiedniej higieny jamy ustnej sprawia, że znacząco wzrasta ryzyko uszkodzenia szkliwa. Próchnica widoczna jest gołym okiem – są to brunatne zmiany na zębie, których efektem jest demineralizacja szkliwa.
Leczenie próchnicy polega na usuwaniu mechanicznym zmian z powierzchni zęba. W tym celu wykorzystanie są ultradźwięki lub klasyczne wiertła. Obecnie medycyna pozwala na usuwanie niewielkich zmian próchniczych przy pomocy specjalistycznych żeli. Metoda ta stosowana jest głównie w przypadku dzieci. Po usunięciu zmian powierzchnia zęba jest zabezpieczana plombą – dzięki temu możliwa jest stopniowa mineralizacja szkliwa w uszkodzonym miejscu.

Długość leczenia zależy od wielkości ubytku. Im wcześniej zauważymy zmiany i zgłosimy się z nimi do lekarza, tym mniejszy dyskomfort podczas leczenia. Zazwyczaj jednak pacjenci zgłaszają się do stomatologów w momencie kiedy pojawia się ból (próchnica nacieka do wnętrza zęba).

Czego unikać?

Aby zmniejszyć ryzyko powstawania próchnicy należy unikać słodkich napojów gazowanych, słodyczy oblepiających zęby. Warto również zwrócić szczególną uwagę na regularne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej. Warto także spożywać twarde warzywa i owoce – podczas odgryzania kęsów ścierana jest płytka nazębna, na której żerują bakterie chorobotwórcze.

Odpowiednia dieta i higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa nie tylko uchronią nas przed powstaniem próchnicy ale także zmniejszą ryzyko powstawania ubytków, które obecnie zastępują implanty zębów.

Share:
https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-prawa-jazdy/ https://beesafe.pl/porady/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu/ Meble do biura domowego