Zdrowie i Uroda

Ortezy na opadającą stopę – profesjonalne wsparcie

Ortezy na opadającą stopę to skuteczny sprzęt pomocniczy, od wielu lat stosowany w ortopedii i neurologii. Problem opadającej stopy to nierzadka komplikacja zróżnicowanych procesów chorobowych. Uniemożliwia codzienne poruszanie się, znacznie ograniczając mobilność chorego. Orteza minimalizuje problemy z poruszaniem, stanowiąc istotny element rehabilitacji.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania ortezy na opadającą stopę

Orteza na opadającą stopę zalecana jest w następujących sytuacjach, powodujących nieprawidłowe ułożenie stopy:

– stany pourazowe
– porażenie nerwu strzałkowego
– stwardnienie rozsiane
– stwardnienie zanikowe boczne
– schorzenia neurologiczne stopy
– artretyzm kostki
– osłabienie napięcia grzbietowego stopy
– stany po operacji prostownika łydki i stopy
– zapalenie wielonerwowe

Przeciwwskazaniami do stosowania ortezy na opadającą stopę jest natomiast obecność wszelkich zmian na ciele o lokalizacji obejmującej swym zasięgiem ortezę. Mowa to o żylakach łydki lub owrzodzeniach, obrzękach, trwałych deformacjach stopy.

Jak działa orteza na opadającą stopę?

Orteza to konstrukcja z lekkiego włókna węglowego, która w skuteczny i dyskretny sposób rozwiązuje problem opadającej stopy. Obejmuje stopę, przebiega po zewnętrznej stronie stawu skokowego i przechodzi na przednią część goleni. Tak przemyślana konstrukcja nie ogranicza ruchu kości piętowej i ścięgna Achillesa, umożliwia czynne rozciąganie ścięgna Achillesa oraz pobudzenie do działania całego aparatu mięśniowego odpowiedzialnego za prawidłowy chód. Odwzorowując fizjologiczny zakres ruchu stopy, umożliwia długotrwałe pozostawanie w ruchu bez powstawania otarć czy przeciążeń kończyny dolnej.

Sprężystość użytych do wykonania ortezy kompozytów zapewnia pełną dynamikę ruchu i oddawanie energii podczas chodu. Podtrzymanie stopy zapewnia płynny chód, minimalizując ryzyko potknięcia lub upadku. Ponadto regularne stosowanie ortezy ogranicza powstanie innych komplikacji ze strony układu ruchu, np. powstałych na skutek kompensacyjnego podnoszenia biodra i ramienia po stronie ciała z problemem opadającej stopy. Możliwość optymalnego dostosowania rozmiaru wkładki i stopnia jej sztywności zapewnia długotrwały komfort użytkowania. Pozostawanie w ciągłym ruchu wspomaga dotlenienie tkanek, nasilając procesy regeneracji. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku rehabilitacji po urazach, udarze czy wylewie. Ortezy na opadająca stopę zapobiegają zatem wykluczeniu chorego z życia codziennego, jednocześnie wspomagając żmudną i wymagającą rehabilitację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Megamiedic – ortezy na opadającą stopę

Share:
Tanie szafki łazienkowe Sypialnia z szafą https://beesafe.pl/porady/mandat-z-fotoradaru/