Piwonie są wyjątkowymi kwiatami, które często zdobią starannie zaaranżowane ogrody oraz balkony. Piwonie, podobnie jak wszystkie inne rośliny wieloletnie, będą przez wiele lat zachwycały pięknymi, delikatnymi kwiatami, jeśli poświęcimy im odrobinę uwagi. Jak należy dbać o piwonie? Sprawdź nasze rady!

 

Piwonie na  balkonie

Efektowne, subtelne piwonie z powodzeniem mogą być uprawiane na skrzynkach na balkonie. Zanim jednak posadzisz rośliny, zaopatrz się w specjalną ziemię do kwiatów oraz duże skrzynki. System korzeniowy tych roślin jest rozbudowany i potrzebuje dużo miejsca. Nie czekaj z wymianą pojemnika, aż kwiaty podrosną – piwonia „nie lubi” przesadzania, dlatego należy od razu zapewnić jej sprzyjające warunki. Ponadto, piwonia nie powinna być sadzona zbyt głęboko. Jej pączki przybyszowe powinny być widoczne i znajdować się tuż nad ziemią. Bezwzględnie pamiętaj o ich regularnym podlewaniu.

 

Piwonie w ogrodzie

Piwonie powinny być sadzone na słonecznych stanowiskach (wymagają minimum 6 godzin słońca dziennie). Kluczowym czynnikiem wpływającym na jej uprawę jest jakość gleby. Najkorzystniejsza dla nich okazuje się być bogata w składniki pokarmowe, żyzna, próchniczna gleba. Podłoże powinno być wzbogacane o kompost lub przefermentowany obornik. Piwonie są odporne na mróz, jednak w okresie jesienno-zimowym należy ograniczyć ich kontakt z wilgocią (szczególnie stojącą wodą). Klasyczne piwonie najlepiej jest sadzić jesienią.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje kwiaty? Wszystkie osoby zainteresowane uprawą piwonii zapraszamy do odwiedzenia strony bilscy.info/piwonie-paeonia, gdzie znajduje się wiele cennych, specjalistycznych porad.

Share: