Turystyka

Pływanie jachtem po wodach Chorwacji: formalności

Wynajem jachtów w Chorwacji jest coraz bardziej popularny wśród polskich turystów. Stopniowo wypływamy na głębokie wody – już nie zadowala nas tylko pływanie po mazurskich jeziorach. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wynająć jacht na terenie Chorwacji? Kiedy najlepiej jest pływać łódką po Chorwacji? Jak poradzić sobie z formalnościami? Podpowiadamy!

Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby wynająć jacht w Chorwacji?

Aby zgodnie z prawem czarterować jacht w Chorwacji, trzeba mieć uprawnienia sternika Jachtowego – jest to absolutne minimum. Dodatkowo trzeba mieć świadectwo radiooperatora (SRC). Konieczne jest, aby świadectwo było międzynarodowe. Wówczas uprawnia ono do obsługi urządzeń radiowych na terenie całego świata. Na szczęście, uzyskanie świadectwa radiooperatora nie jest trudne do zdobycia: wystarczy jeden dzień kursu, aby móc cieszyć się już prawowitym dokumentem. Szkolenie jest płatne, organizowane jest w okolicach wszystkich najważniejszych miast portowych w Chorwacji. Można też wyrobić sobie to świadectwo przebywając na terenie Polski.

Szkolenie Voditelj Brodice

Zamiennie, można zorganizować sobie szkolenie, które kończy się uzyskaniem chorwackiego stopnia Voditelj Brodice. Jeśli mamy ten stopień, nie musimy mieć już świadectwa radiooperatora. Po odbyciu szkolenia tutaj można pływać po wodach chorwackich żaglówkami, a także jachtami motorowymi. Można też posługiwać się radiem UKF. To wszystko wystarcza, aby legalnie wynająć jacht w Chorwacji.
Pamiętajmy, że jeśli interesuje nas czarter jachtów Chorwacja, konieczne jest zorganizowanie pełnej listy załogi, która weźmie udział w rejsie. Listę robimy na dwa tygodnie przed podróżą i wysyłamy, razem z kopią dokumentów potwierdzających nasze umiejętności w żegludze, do armatora.

Kiedy wynająć jacht na terenie Chorwacji?

Czarter jachtów w Chorwacja odbywa się na terenie Chorwacji od kwietnia do połowy listopada. Jachty czarteruje się w okresie od soboty do soboty. Bierze się jachty na jeden lub dwa tygodnie. Najdrożej jest w sierpniu, gdy temperatura powietrza nieco spada, ale nadal trwa pełne lato. Wówczas zaczyna się szczyt sezonu jachtowego.

Podsumowanie

Chorwacja to kraj, który w ostatnich latach zarejestrował znaczny rozwój, jeśli chodzi o wynajem jachtów. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie powstawało jeszcze więcej firm wynajmujących jachty dla turystów. Już też widoczne jest ściganie się między poszczególnymi wynajmującymi: oferują jachty w coraz bardziej urokliwych miejscach. Dodatkowo obniżają się też ceny i można spodziewać się, że w przyszłości spadek będzie jeszcze większy. Warto więc już dziś rozpocząć czarterowanie jachtów w Chorwacji, bo z pewnością w przyszłości będzie to nasz stały kierunek na wakacje.

Czarter jachtów w Chorwacji organizuje Agencja Żeglarska Kubryk

Share:
https://veryfine.pl https://infozrodlo.com.pl https://powloki.com.pl