Motoryzacja

Podatek od kupna samochodu PCC – czy musimy go opłacić?

Zakup samochodu to wydatek, który nie zamyka się wyłącznie w kwestii opłacenia samego samochodu. Poza kwestiami rejestracyjnymi konieczne będzie opłacenie podatku PCC. Czym jest podatek od kupna samochodu PCC? Ile wynosi i gdzie musimy go opłacić? Czy istnieją sytuacje, w których nie ma konieczności płacenia podatku PCC?

Czym jest podatek od kupna samochodu PCC?

Kupując samochód, zwiększa się stan naszego posiadania i powiększa się nasz majątek. W związku z tym kupującego obowiązuje podatek PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Wiele osób jest zdania, że to sprzedający samochód powinien zapłacić ten, który wzbogaca się na sprzedaży samochodu. Nie tak jednak działa prawo – kupujący samochód ma 14 dni roboczych na to, aby zapłacić należny podatek, a wysokość podatku wyniesie dokładnie 2% wartości rynkowej nabytego samochodu. Okazuje się jednak, że nie każdy kupujący musi zapłacić podatek od kupna samochodu PCC. Zwolnieni z tego obowiązku są kupujący w salonie samochodowym, w komisach, ale też nabywcy kupujący od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Nie ma też konieczności opłacania PCC jeśli wartość samochodu jest niższa niż 1000zł. Podatek od kupna samochodu PCC nie jest też pobierany w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy – w ich przypadku konieczne jest opłacenie akcyzy. Podatek od kupna samochodu PCC nie ma zastosowania w przypadku osób niepełnosprawnych.

Podatek od kupna samochodu PCC – próby obniżenia wartości samochodu

Zdarzają się przypadki, gdy kupujący pojazd starają się obniżyć wartość podatku PCC poprzez celowe zaniżanie ceny samochodu. Warto mieć na uwadze, że urzędy dysponują aktualnymi tabelami i wycenami samochodów, przez co wszelkie próby naginania rzeczywistości szybko zostaną wychwycone i odpowiednio ukarane.

 

 

Share:
https://piszemydlaciebie.pl https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/s/19299 https://woco.pl