Powietrzna pompa ciepła – opłacalne rozwiązanie?

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród wszystkich tych, którzy szukają sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Wśród dostępnych rozwiązań technologicznych najczęściej wybieranym są powietrze pompy ciepła. Dlaczego? Głównie ze względu na niskie koszty instalacyjne.

Czym tak właściwie jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Brzmi enigmatycznie? Już tłumaczymy jaśniej. Pompa wykorzystuje zasoby energii ze swojego otoczenia (w zależności od typu może być to chociażby grunt i powietrze, ale także woda) do ogrzania lub schłodzenia budynku, który obsługuje.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Pompa ciepła to przede wszystkim oszczędność dla domowego budżetu – koszt inwestycji powinien się nam zwrócić już po kilku latach. To jednak nie koniec zalet, osobom, którym na sercu leży nie tylko wysokość rachunków, ale także dobro naszej planety, z pewnością interesujący się wyda fakt, że pompy ciepła gwarantują brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, które nie wymaga naszego stałego nadzoru. Wkład naszej pracy jest minimalny, a mimo to w naszym domu jest ciepło i przyjemnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?

Jakość urządzenia nie jest bez znaczenia, warto więc stawiać na pompy renomowanych producentów i objęte pełną gwarancją. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, o której sporo osób zapomina, czyli montaż – powinien on być wykonywany zawsze przez doświadczonych instalatorów. I co więcej – objęty osobną gwarancją.

Share: