Problemy z bólem zębów

Chyba każdy miał w swoim życiu problem z bólem zębów. To wyjątkowo nieprzyjemne uczucie potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie i przysporzyć sporo problemów.
Czy wiesz skąd się bierze ból zębów?
Ból bólowi jest nierówny, a tego typu problemy z zębami mogą mieć różnorakie podłoże. Do najczęstszych przyczyn bólu zębów zalicza się:
- nadwrażliwość,
- stany zapalne,
- mechaniczne uszkodzenia tkanki zęba.
Przez nadwrażliwość zębów rozumie się stan, w którym ciepłe lub zimne potrawy i napoje powodują dyskomfort o różnym poziomie natężenia. Natomiast stany zapalne objawiają się opuchlizną, zaczerwienieniem i tak zwaną bolesnością dotykową (ale uwaga, mogą też przebiegać praktycznie bezobjawowo! – właśnie dlatego nie można ignorować nawet najmniejszych sygnałów ostrzegawczych). Uszkodzenia mechaniczne potrafią być wyjątkowo podstępne – okazuje się, że nawet małe pęknięcia i ukruszenia mogą z biegiem czasu zamienić się w poważny problem. Co gorsza, tego typu uszkodzenia nie zawsze widoczne są gołym okiem i do ich diagnozy jest niezbędny specjalistyczny sprzęt.
Ból przeszedł sam z siebie? To niedobrze
Okazuje się, że ból, który przechodzi sam z siebie wcale nie jest powodem do radości. Ustąpienie objawów bólowych może być bardzo niepokojącym objawem i sygnałem poważnych problemów z naszym uzębieniem, które może się skończyć nawet leczeniem kanałowym. Czytaj więcej: Ząb sam przestał boleć? To niekoniecznie powód do radości
Bagatelizowanie bólu tylko przysporzy ci problemów
Warto na koniec podkreślić, że jeśli bolesności zębów, dziąseł lub przyzębia towarzyszy podniesiona temperatura i opuchlizna, musimy natychmiast zgłosić się do stomatologa. To wyjątkowo groźny sygnał ostrzegawczy świadczący o daleko posuniętym i zaawansowanym stanie zapalnym.