Turystyka

Sandomierz- szczególne miejsce na mapie turystycznej Polski

Sandomierz jest miastem, które po prostu trzeba odwiedzić. Jest to jedno z najstarszych miast Polski, o którym wzmiankował chociażby Gall Anonim, a synem tej ziemi był pierwszy polski kronikarz, Wincenty Kadłubek. Warto rezerwować noclegi Sandomierz jest wart zwiedzania.

Kulturalne i historyczne ślady na ziemi sandomierskiej

Sandomierz to miasto głęboko ulokowane w historii. To tutaj można odnaleźć zabytki po zakonie Cystersów oraz na własne oczy zobaczyć zabytki kultury ludowej w postaci pięknych chałup, karczm, które to zabytki zostały wpisane na Listę Zabytków UNESCO.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że słynnym, zasłużonym Sandomierzaninem był Adam Bień- jeden z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i kawaler Orderu Orła Białego. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD. W Moskwie był ofiarą haniebnego dla komunistów Procesu Szesnastu. Przyszło mu dożyć prawie setnych urodzin.

Piwnice sandomierskie- unikat w regionie podkarpackim

Warto również odwiedzić Podziemia Sandomierza, które są zespołem starych miejskich piwnic z czternastego i piętnastego wieku. Jest to połączenie 34 połączonym pomieszczeń położonych na głębokości od 4 do 12 metrów pod powierzchnią ziemi. Okolica bogata jest w pastwiska, łąki, pola i sady przebrzmiałe od owoców. Sandomierska ziemia jest wyjątkowo łaskawa dla różnych odmian grusz, śliw i jabłoni i czereśni.

Z owoców tych drzew wytwarza się później różne lokalne produkty, a znakiem firmowym są tutaj wyśmienite, naturalne soki z owoców prosto z drzewa. Inspirację z tutejszej aury czerpał kompozytor Mikołaj Gomółka, poeta Stanisław Młodożeniec oraz prozaik Wiesław Myśliwski.

Dawne królewskie miasto

W szesnastym wieku Sandomierz był miastem królewskim. Zachowała się jeszcze Brama Opatowska ufundowana przez Kazimierza Wielkiego, oraz pozostałość w postaci zachodniego skrzydła po zamku królewskim zniszczonym podczas potopu szwedzkiego.

W Sandomierzu oprócz kościołów gotyckich i synagogi, podziwiać można zespół klasztorny dominikanów oraz zwiedzić kolegium jezuickie. Gór Pieprzowe leżące nieopodal Starego Miasta mają aż pięćset milionów lat. Aby zwiedzić to piękne, dawne królewskie miasto należy odpowiednio wcześniej zarezerwować noclegi Sandomierz nie jest miastem, które zwiedza się w jeden dzień. By móc dobrze poznać tutejszą kuchnię: przepyszne przetwory regionalne z owoców, jak powidła ze śliwek lub suszone jabłka i aby posmakować tutejszych trunków (Sandomierski Szlak Winiarski) należy przenocować tutaj kilka nocy i w świetle dziennym oglądać przepiękne widoki oraz podziwiać zabytki.

Share:
https://ccf-cccv.org https://iee802.org/atrakcje-czekajace-na-turystow-w-tureckim-kemer/ https://qlime-project.org