Skitouring czyli jeszcze większa frajda z nart

Sporty zimowe mają w sobie to coś. Ich miłośnicy czekają z utęsknieniem na sezon pełen śniegu i mrozu, aby ruszyć na narty lub deskę i poczuć tą jedyną w swoim rodzaju frajdę. Coś kompletnie nowego chociaż tak naprawdę znanego nie od dzisiaj to skitouring. Ten sposób jazdy na nartach wymaga wyjątkowej sprawności i umiejętności radzenia sobie ze zjazdami po dziewiczym śniegu oraz podejściami mocno w górę.

Czym jest skitouring

Skitouring to szczególny sposób jazdy na nartach, do którego wykorzystuje się narty skiturowe. To narty pozwalające zarówno na podchodzenie w górę, jak również zjazd w dół, ale po zdecydowanie trudniejszych trasach bo nie tych przygotowanych pod klasycznych narciarzy. Co tak wyjątkowo mocno podoba się ludziom w tym skitouringu? To możliwość bycia bardzo blisko natury, chodzenia praktycznie niezgłębionymi jeszcze trasami, co daje możliwość pobycie w górach sam na sam. To zupełnie inny rodzaj przeżyć niż wtedy gdy na nartach jeździ się na stoku, każdego dnia korzystając z niego wraz z dosłownie setkami innych osób. Skitouring jest jednak zdecydowanie bardziej dla odważnych i dobrze zaprawionych w sportach zimowych. Wymaga dobrej kondycji i przygotowania technicznego. Kto zatem słabo jeździ na nartach na dobrze przygotowanym stoku, niech lepiej wstrzyma się ze skitouringiem.

Jak przygotować formę i technikę

To nie jest sport dla początkujących, ale raczej dla tych, którzy nie znali już odrobinę jazdy na nartach i znają podstawowe techniki. Kto zatem ma za sobą już kilka dobrych narciarskich sezonów, może iść odrobinę dalej i zacząć uprawiać skitouring. Warto wziąć kilka lekcji z instruktorem jeżdżącym właśnie w tym stylu. Dobrze jest też od razu kupić sobie odpowiednie narty o rozwiązania dedykowane właśnie do nich. Co jeszcze przyda się jako ekwipunek początkującego narciarza jeżdżącego w stylu skitouring? Wygodna odzież oraz obowiązkowo plecak. W plecaku muszą znaleźć się podstawowe rzeczy niezbędne do poradzenia sobie w górach oraz do lokalizacji w przypadku zejścia lawiny. Dlaczego to w tym przypadku aż tak ważne? Osoby jeżdżące w stylu skitouring bardzo często wybierają trasy nieuczęszczane i nieprzygotowane, z tak zwanym dziewiczym śniegiem. To trasy trudne, można powiedzieć, że nawet trochę nieprzewidywalne. Narciarz musi być zatem przygotowany na absolutnie każdą możliwość, a odpowiednio spakowany plecak to jego zawór bezpieczeństwa.

Share: