Ciekawe

Skoki ze spadochronem – zakochaj się w świecie oglądanym z góry!

Trudno dziś znaleźć osobę, która nie wie, jak w teorii wygląda skok ze spadochronem. Większość widziała je w którymś z licznych filmów lub podczas oglądania na żywo zmagań najlepszych praktyków tego sportu. Skoki to zajęcie nie tylko dla kaskaderów – przy odrobinie determinacji wielu zwykłych ludzi może się przekonać, czy to zabawa dla nich.

Unikalne spojrzenie na świat

Nawet, jeśli decydujemy się na skok w znanej od dawna okolicy, ze zdumieniem przekonamy się, że widziana od góry wygląda ona zupełnie inaczej. To doświadczenie, które ciężko porównać z jakimkolwiek innym – Ziemia oglądana z samolotu tuż przed skokiem rysuje przed oczyma odważnych skoczków nowe, nietypowe wzory i kształty.

Decyzja o zaangażowaniu w przedsięwzięcie, jakim jest kurs spadochronowy, sprawi, że te niezwykłe doznania będzie można powtarzać raz po raz, ale nawet pojedynczy skok zapisze się w pamięci uczestniczącej w nim osoby jako przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Czas od skoku do otwarcia spadochronu to ledwie chwila, ale przeżywa się ją zgoła inaczej, niż analogiczny ciąg sekund w codziennym życiu.

Satysfakcja z sukcesu, osiągniętego ciężką pracą

Skoki w tandemie to sport prawie dla każdego, ale kurs spadochronowy wymaga od uczestników pewnego stopnia sprawności fizycznej, zapamiętania potrzebnych informacji teoretycznych i przyswojenia sobie właściwej techniki skoku.

Osoby, które poświęcą odbycie kursu spadochronowego swój czas i pieniądze, by po ukończeniu stanąć samodzielnie w drzwiach samolotu z ryczącym wiatrem dokoła, przekonają się, że opanowanie tego pozornie trudnego sportu leży w zakresie ich możliwości. Tego rodzaju poczucie satysfakcji ma znaczenie nie tylko w czasie trwania samego skoku czy lądowania, choć bez wątpienia nadaje im triumfalnych kolorów. Wpływa również na zwiększenie łatwości, z jaką dana osoba podejmuje się bardziej przyziemnych wyzwań każdego dnia.

Poczucie kontroli nad swoimi decyzjami

Skoki spadochronowe nieprzypadkowo uchodzą za sport ekstremalny – choć obecnie obwarowane różnymi zabezpieczeniami, ciągle zawierają element nieprzewidywalności, który budzi lęk w naszych umysłach.

Dlatego osoby, które zdecydowały się na przełamanie tego lęku, mówią często, że rezultatem skoku jest dla nich wzrost pewności siebie oraz poczucia, że same decydują o swoim życiu. Nieubłaganych sił natury, z którymi mierzymy się wysoko w górze, nie da się opanować czy kontrolować. Można jednak posmakować, jakie to uczucie znaleźć się wśród nich przez chwilę, by potem wylądować na znanej, bardziej przewidywalnej ziemi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Share:
lampion solarny do ogrodu figurka z drewna parasole tarasowe pokrowce