Kupowanie roweru w sklepie dla niektórych jest błędem. Przede wszystkim dlatego, iż gotowe zestawy nie zawsze są stworzone z części, które dobrze współgrają ze sobą w każdych warunkach. Decydują się oni więc na własnoręczne złożenie roweru. Zdecydowanie ułatwić ten proces może montażowy stojak rowerowy.

Budowa

Jego konstrukcja bardzo przypomina produkty serwisowe – posiada więc regulowane nogi, wysięgnik oraz specjalny, obracany uchwyt. Jedyną różnicą od typowego stojaka serwisowego jest wielkość wspomnianego uchwytu. Umożliwia to swobodne łączenie poszczególnych części.

Pierwszym elementem, który powinien został założony na stojak jest główna rama – to więc od niej powinniśmy rozpocząć proces składania roweru. Dzięki regulowanej długości i wysokości poszczególnych elementów stacji montażowej, jesteśmy w stanie składać roweru o różnych rozmiarach i przeznaczeniach.

Kompatybilność

Kupując stojak powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakimi ramami współpracuje. Do niektórych modeli możemy bowiem zamocować wyłącznie ramy standardowe, co jest pewnym ograniczeniem, zwłaszcza dla tych, którzy chcą złożyć rower trekkingowy bądź wyczynowy.

Bardzo ważne są również typowe parametry wytrzymałościowe. Mowa między innymi o maksymalnej wadze, jaką jest w stanie wytrzymać stojak rowerowy, szerokość obrotu uchwytu czy chociażby rodzaj uchwytów.

Dodatki i materiał

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Wspomnieć można chociażby o wyposażeniu dodatkowym, w skład którego wchodzą specjalne gumowe zaciski – bardzo dobrze chronią one przed obtarciem ramy. Niektórzy producenci wyposażają swoje stojaki także w dodatkowe uchwyty na koła.

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o materiale, z jakiego powinny być wykonywane stojaki. Szczególnie często stosowana jest stal galwanizowana. Gwarantuje ona bowiem bardzo dobrą wytrzymałość – zarówno w związku z ewentualnymi uszkodzeniami natury mechanicznej, jak i chociażby działanie rdzy. Niektóre stojaki rowerowe są przygotowywane w formie składanej, co również ma wpływ na wygodę ich użycia.

Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P

Share: