Dom i Wnętrze

Uprawa roślin w przydomowych ogrodach zimowych

Ogrody zimowe kojarzą się przede wszystkim z miejscem wypoczynku, relaksu oraz przestrzenią, w której uprawia się różne gatunki ciekawych, często egzotycznych roślin. Duże przeszklenia zapewniają roślinom dostateczną ilość światła słonecznego, a panujący w pomieszczeniu mikroklimat sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin. Jednak, aby wszystkie rośliny czuły się dobrze, należy zadbać o odpowiednie warunki uprawy.

W ogrodach zimowych rośliny sadzi się zwykle w pojemniki i doniczki. Czasami planuje się stworzenie rabat, które umieszcza się w podłodze w formie wyniesionych miejsc z ziemią lub w otworach mających kontakt z gruntem. Te ostatnie rozwiązania sprawiają, że rzadziej dochodzi do przesuszenia roślin i sprawia, że rośliny mają większą możliwość czerpania z gruntu substancji odżywczych. Ogranicza to intensywność dodatkowego nawożenia i podlewania.

Uprawiając rośliny w pojemnikach należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu wody oraz stosowaniu odpowiednich nawozów. Bardzo istotna jest również właściwa pielęgnacja polegająca na usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, suchych lub przegniłych liści i innych części rośliny oraz sprawdzaniu ich kondycji i usuwaniu ewentualnych szkodników.

Sadząc rośliny w ogrodach zimowy należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy drenaż, odpowiednią dla danej rośliny ziemię oraz warunki uprawy. Jedne rośliny lubią bowiem glebę kwaśną, inne zasadową, jeszcze inne dużą ilość światła, a niektóre wolą miejsca zacienione. Zwracanie uwagi na tego typu szczegóły gwarantuje bujny rozwój i dobrą kondycję roślin, które będą cieszyć oko przez cały rok.

Fot: Wintergarten ogrody zimowe

Share:
zobacz wiecej https://myvatn.org Nowoczesna łazienka