Ciekawe

Zatrudnianie pracownika z Ukrainy – czy warto?

W Polsce pracuje już ponad 1 milion obywateli Ukrainy. Program pomocowy, jaki realizuje polski rząd w związku z nieciekawą sytuacją zbrojną, jaka ma miejsce u naszych wschodnich sąsiadów, sprawił, że do naszego kraju ciągle napływają kolejni pracownicy z Ukrainy. To oni łatają lukę po Polakach, którzy masowo wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy do Niemiec czy na Wyspy. Można więc śmiało potwierdzić, że zjawisko tak dużej imigracji Ukraińców do Polski ma charakter pozytywny.

Zdanie polskich pracodawców

Coraz chętniej pracodawcy zatrudniają Ukraińców. Nie chodzi wcale o cięcia kosztów, bo wynagrodzenie dla obywateli Ukrainy jest już zbliżone do tego, jakie otrzymują Polacy. Ukraińcy najczęściej zatrudniani są do zadań prostych, których wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Popularny jest w tym zakresie outsourcing pracowników, czyli wynajmowanie ich do konkretnych zleceń. Dzięki temu pracodawca zyskuje typowy zespół zadaniowy. Warto dodać, że taki leasing pracowniczy jest powszechny na przykład w branży budowlanej albo produkcyjnej.

Okazuje się, że Ukraińcy to nie tylko szansa na zdobycie rzetelnego pracownika, który podejmuje się wykonywania obowiązków, z jakich rezygnują Polacy. Obywatel Ukrainy może być dla pracodawcy furtką do rozwoju firmy. Weźmy pod uwagę, że coraz więcej Ukraińców otwiera firmy w Polsce. To szansa na współpracę biznesową oraz na rozwinięcie zawodowych skrzydeł poza naszym krajem. Rynek wschodni jest otwarty dla polskich przedsiębiorców, a ukraiński pracownik może być świetnym pośrednikiem w kontaktach międzynarodowych.

Co na to polscy pracownicy?

Jeszcze do niedawna Polacy bardzo często wyrażali się na temat Ukraińców niepochlebnie. Wynikało to głównie z obawy o własne posady. Uznawaliśmy, że przecież w naszym kraju brakuje pracy dla rodaków, nie ma więc tutaj miejsca dla cudzoziemców.

Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Chociaż obywatele Ukrainy masowo zjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, to jednocześnie bezrobocie w naszym kraju maleje – obecnie wynosi jedynie 7,4%. Jak widać, zatrudnianie cudzoziemców nie wpłynęło w żaden sposób negatywnie na pracę naszych rodaków. Nie mamy się czego obawiać, możemy się jedynie cieszyć, bo to między innymi dzięki nim możliwy jest dzisiaj rozwój polskich przedsiębiorstw. Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych. Nie liczą na zasiłki i innego rodzaju świadczenia. Ponad 1 milion pracujących legalnie obywateli Ukrainy nie jest też bez znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę budżet państwa. Już teraz głośno mówi się o tym, że to oni ratują nasz ZUS.

 

Share:
figurka z drewna oświetlenie solarne do ogrodu parasole ogród pokrowiec